A MINKE előzőleg március elején levélben kérte a Pénzügyminisztériumtól a gazdálkodó szervezetek beszámolási kötelezettségének határidő hosszabbítását, a múlt évihez hasonlóan, 2021. szeptember 30-ig. Kérésüket azzal indokolták, hogy a koronavírus-járvány miatt nehézségekbe ütközik a köz- és taggyűlések összehívása. A Pénzügyminisztérium válasza szerint jelenleg nincs napirenden a bevallási határidő elhalasztása.
„Szeretnénk meggyőzni a Pénzügyminisztériumot, hogy vizsgálja felül döntését. Kérésünket újabb érvekkel támasztottuk alá. Azonban addig is méltányosság gyakorlására kértük a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt. Kérjük, hogy ha a határidők változatlanul maradnak is, 2021. szeptember 30-ig egységesen mellőzzék a bevallások és beszámolók esetleges késedelmes beküldése miatti szankciók kiszabását” – mondta Harkai István a Minősített Könyvelő Egyesületének elnöke.A MINKE álláspontja szerint ugyanis, csak a gazdálkodók elenyésző része tudott felkészülni a beszámolók és közgyűlések online lebonyolítására, annak ellenére, hogy időközben történt jogszabályi módosítások megteremtették a szükséges jogi hátteret.
Ezenfelül a szervezet azzal érvel, hogy a bevallásokat segítő könyvelőirodákra már-már teljesíthetetlen mértékű terhelést ró a járvány miatt kialakult helyzet. Drasztikusan nőtt ugyanis a könyvelők adminisztrációs feladata, például a vállalkozások vészhelyzeti támogatás igénylésének adminisztrációja, vagy éppen a megnövekedett táppénz igénylések miatt.
Ugyanakkor közvetlenül is jelentős fennakadást okoz maga a járvány, mely a könyvelőket sem kímélte, így hetekre, hónapokra voltak kiesések, nehézkessé vált az ügyintézés, mind az ügyfelekkel történő, mind a hivatalos egyeztetések tekintetében.
Többletterhek
Mivel a könyvelők túlnyomó része nő, hónapok óta jelentős többletteheret kénytelenek cipelni az online oktatás és home office miatt, ami tovább csökkenti a munkavégzés hatékonyságát.
„A könyvelő kollégák hozzánk érkezett reakciói jelzik, hogy a probléma tömeges méretű, ezért nagyon bízunk kérelmünk kedvező elbírálásában. Bízunk benne, hogy legalább a szankciómentességet sikerül elérni” – adott hangot bizakodásának Harkai István.Hozzátette: a szankciómentesség már csak azért is ésszerű lenne, mert a kiszabott büntetések jelentős részénél az adózók a koronavírus-járványra hivatkozva kérelmezhetik a bírság törlését, amit az Adóhivatal nagy valószínűséggel méltányolni is fog. A szankciómentesség így sok felesleges adminisztrációtól mentesítené az gazdálkodókat, az adóhivatalt és a könyvelőirodákat egyaránt.