A NAV többet tud a cégekről, mint a vezetők?

Ha minden igaz, hamarosan már a számlázó rendszerekbe is belelát a NAV. A gazdaság fehérítésével vége a kiskapuknak, nincs más megoldás a sikerességhez, mint hatékonyabban működtetni a cégünket.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemrég röppent fel a hír, hogy 2016.január elsejétől a NAV megköveteli minden számlázó programtól, hogy rendelkezzen „adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás” funkcióval.  A NAV célja középtávon, hogy ez a funkció az online pénztárgépekhez hasonlóan azonnal kommunikáljon a hatóság felé, hogy a visszaéléseket a lehető legkisebbre csökkentsék. (Az igazán izgalmas kérdés az Hertay Ákos ügyviteli specialista szerint, hogy a kapott adatokból milyen következtetéseket von majd le az adóhatóság.)

Ez azt jelenti, hogy ha egy cég a jelenlegi számlázó, ügyviteli, ERP rendszere nem tartalmaz ilyen funkciót, akkor 2016.01.01.-től nem lehet vele számlát kiállítani – mondja Jagodics Tamás, a Cégmenedzser vállalatvezetési tanácsadója. Következmény továbbá, hogy az adóhatóság a változtatás révén az ellenőrzéseket egységesíteni tudja, végső soron pedig akár anélkül is ellenőrzést tud majd tartani, hogy bekérne könyvelési anyagokat a cégektől, hiszen egy gombnyomással meg tudja mondani, hogy melyik vállalkozás honnan kapott számlát, és kinek állított ki. Az ÁFA ellenőrzés szinte gyerekjáték lesz – mondja a szakember, aki hozzáteszi, bár a fent leírt forgatókönyv még csak fikció, de ha az elmúlt évek történéseit figyeljük meg, nem tűnik utópisztikusnak.

Mi történik a cégben?
Kép:Pixabay

Kiskapuk helyett hatékonyság

Ma a NAV, az informatika és néhány kötelező szabály bevezetésével, rálát az ingatlan és a gépkocsi nyilvántartásokra, a bankunktól bármilyen információt megszerezhet, és az EÁKER rendszer és online pénztárgépek segítségével, egyre jobban átlátja a cégek működését.

Vagyis egyre kevesebb a kiskapu, a cégek – ha más miatt nem – emiatt kénytelenek lesznek egyre tisztábban és jogszerűen működni.

- Mindent be kell vallani, és ha nincs jól használható ügyviteli rendszerünk, a kollégák bizony minket is meglophatnak, ez a profit pedig nagyon fog hiányozni. Tudom, hogy ez első hallásra nagyon durvának hangzik, de gondoljunk bele, nem csak árut, pénzt lehet ellopni egy cégtől, hanem munkaidőt, üzemanyagot, hatékonyságot is – mondja Jagodics.

Ideje felkészülni

Talán most van az utolsó pillanat arra, hogy megnézze, hogy az az informatikai rendszer, amit jelenleg használ, megfelel-e az új adójogszabályoknak, a jelenlegi ügyviteli szoftvere, csupán egy „könyvelő program” ami a megtörtént eseményeket „naplózza”, vagy segít abban, hogy proaktívan vevőket szerezzen. És végül, hogy visszaszerezze az irányítást a cégében, és okosabb legyen a NAV-nál - mondja a szakember.

 

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo