Akár egyetlen nagy értékű gyártóberendezés importálásánál is érdemes áttanulmányozni a május 1-jével életbe lépő új uniós vámszabályokat, a rendszeresen importáló, exportáló, az Európai Unió határait átlépve a gazdálkodóknak pedig teljes tevékenységüket érdemes áttekinteniük.
Jelentősen megváltozik ugyanis a vámjogszabályi környezet, változik a vámeljárások köre és az azokhoz kapcsolódó biztosíték rendszer, és a vámkiszabás alapjául szolgáló vámérték meghatározása is. Módosul az exportőr fogalma és nagyobb hangsúlyt kap az Európai Unióban történő letelepedés követelménye. Más feltételei lesznek továbbá egy-egy vámhatósági engedély megszerzésének, fenntartásának. (Az Uniós rendeletet itt találja.)
- Az új uniós vámszabályozás célja, hogy megfeleljen az elmúlt két évtizedben a nemzetközi kereskedelemben tapasztalt változások támasztotta követelményeknek valamint, hogy összehangolja a tagállamok vámhatóságainak fellépését Európa-szerte. Az Uniós Vámkódex feladata, hogy növelje a gazdálkodók versenyképességét, kihasználva a digitális technológiában rejlő lehetőségeket – mondta Vargha Zoltán, az EY Adó Üzletág vámszakértője, aki előző funkciójában részt vett az Európai Bizottság munkájában is.
- A kkv-k számára is a változások összetettsége és a felkészülési idő rövidsége jelentik a legnagyobb kihívást. A jogszabályok által meghatározott átmeneti időszakban a cégek folytathatják ugyan tevékenységüket jelenlegi engedélyeikkel, de már az új jogszabályi rendelkezéseket is figyelembe kell venniük. A 2016. május 1. után elindított vámfolyamatokra pedig teljes mértékben az új szabályok alkalmazandók – tette hozzá.
Ha az érintett cégek nem felelnek meg az új vámjogszabályoknak, akkor a vámhatóság nem fogja elvégezni a kért vámkezelést, és ezért az adott cég az áruit nem fogja tudni felhasználni tevékenységének ellátásához. Továbbá, ha a vámhatóság szabálytalanságot állapít meg, akkor jelentős összegű bírságot is kiszabhat.
Egyszerűsített eljárások AEO státusszal
A változások nemcsak az export- és importtevékenységgel rendelkező nagyvállalatokat, de a jelenleg jelentős vámtevékenységet folytató, vagy azt tervező kis- és középvállalkozásokat is érintik – emelte ki Fülöp Attila az EY Adó Üzletág vámszakértője. Ezért a kkv-nak is érdemes élni az engedélyezett gazdálkodó (AEO) státusz lehetőségével, melynek köszönhetően számos vámjogi és egyéb kedvezményben részesülhetnek – hívja fel a figyelmet a szakértő.
A digitalizált eljárás IT fejlesztéseket igényelhet a vállalkozóktól
Az új vámjogi szabályozás egyik legfőbb célja, hogy minden vámhatóság és a gazdálkodók közötti kommunikáció elektronikusan történjen a jövőben. Az új IT rendszereket folyamatosan vezetik be 2020-ig, az uniós szinten előre meghatározott ütemezés szerint. Cél, hogy a határidőt követően minden ügyféli kérelmet, okmányt elektronikusan nyújtsanak be a vámhatósághoz, és a hatóság is elektronikusan közölje döntéseit. Ez a gazdálkodók részéről is költséges és időigényes IT fejlesztéseket igényelhet, érdemes tehát előre megismerni a várható változásokat és határidőket.