A kkv-k túlélésének kulcsaivá váltak a napelemes rendszerek

Azzal, hogy a vállalkozások kikerültek a lakossági energia-díjszabás alól, a kilowattonkénti áramköltségeik drasztikusan – akár öt-hatszorosára – emelkedtek. Ebben a helyzetben a kis- és középvállalatok számára nem csupán a versenyképesség a tét, hanem napelemes rendszerek nélkül esetenként már a piaci létük is megkérdőjelezhetővé vált. „Sok vállalkozó abban a tévhitben él, hogy az áramszámláját csak hatalmas, ipari méretű napelemes rendszerrel tudná kordában tartani. A gyakorlatban azonban azt tapasztaljuk, hogy akár egy nagyobb családi ház energiaszükségletére méretezett napelemes rendszer is 40-60 százalékos áramfogyasztást válthat ki a cégek esetében” – hívja fel a figyelmet Szarka Zoltán, az Assix Intersolar üzletfejlesztési igazgatója.

Tervezhetetlen energiaárak a versenypiacról

A vállalkozások nem csupán a megemelkedett energiaköltségekkel néznek szembe, hanem a versenypiaci energiaárakkal, amelyek nagyon nehezen tervezhetőek, hiszen az európai energiatőzsdék ingadozásának kitett árakról van szó. Természetesen ezek akár mérséklődhetnek is – amit például az elmúlt hetekben tapasztaltunk –, de ha negatív irányba mozdul el a tőzsde, és emelkednek az energiaárak, akkor újabb előre be nem tervezett rendkívüli terhet róhat a cégekre.

Mindenképp tervezhető és kiszámítható módon kell az energiaköltségek meghatározó részét kialakítaniuk a vállalkozásoknak, amelyre a legtöbb KKV esetén egy nagyobb családi ház energiaszükségletére méretezett napelemes rendszer már képes lehet.

„Ez alatt értjük a 10-20, akár 30 KW-os teljesítményű rendszereket, amelyek, ha figyelembe vesszük a jelenlegi fogyasztási szokásaikat, lemodellezhetőek, és láthatóvá válik az a rendszeroptimum, amivel a termelési időszak alatt – jellemzően reggel 8-tól délután 6-ig a napelemes rendszerek tudnak termelni” – mutat rá Szarka Zoltán. „Ehhez mérten akár 40-60 szézaléka is kiválthatóvá válik a cégek éves szintű energiafogyasztásának, még úgy is, hogy vannak az évszakok közötti termelési eltérések” – emeli ki az Assix Intersolar szakértője.

A méretezés a lényeg

A cégek által legelsőként feltett kérdésre, miszerint hány év alatt térül meg a beruházás, a jelen helyzetben nincs „ökölszabály”, mert számos faktortól függ – például, hogy éjszaka van-e és ha van, mekkora a vállalkozás energiafogyasztása, vagy hogy szezonálisan vannak-e kiugró energiaigényű időszakok, mint például egy wellness hotel esetében a téli szezon. A megtérülést jelentősen befolyásolja az energiatárolás szükségessége is, ahol az energiatároló eszközök ára is képbe kerül. Minden vállalkozás esetén az optimális méretezés a megtérülés kulcsa, amikor a napelemes rendszer tényleges termelési képességéből a maximumot kihozva a megfelelő – napon belüli – tárolási rendszert és kapacitást párosítják. Az Assix Intersolar tapasztalatai azt mutatják, hogy a tavasztól őszig terjedő időszakban a teljes napi fogyasztás akár a 80 %-a kiváltható egy ügyesen optimalizált rendszerrel.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo