A legtöbb ember memóriája egyre romlik az évek folyamán, a fejben tartandó dolgok száma pedig megállás nélkül nő. Nem csoda, hogy egyre több mindent felejtünk el. Ha Ön is úgy érzi, a memóriája már nem olyan jó, mint volt vagy nem olyan jó, mint szeretné, hogy legyen, ajánlunk hat apró trükköt arra, hogy csaknem tökéletesnek érezhesse megint az agykapacitását.
Ellenőrző listák
Sebészek, pilóták és búvárok is használnak ellenőrző listákat a kötelező lépésekről - miért ne használhatna Ön is. Írjon fel minden olyan feladatot, melyek rendszeresen visszatérnek: számlák, házimunkák, családi látogatások, adóbevallások. Akár egész évre előre meg lehet írni, hogy aztán időről időre leellenőrizhesse, minden a megfelelő ütemben halad-e. Ha esetleg az elkészült táblázatot is rendszeresen elfelejtené megnyitni a számítógépén, írja be egy naptárba és akassza a monitor mellé.
Emlékeztető cetlik
A ragadós Post-it cetlik legnagyobb előnye, hogy tényleg mindig ott figyelmeztetnek, ahol szükség van rá. Ragassza őket a hűtőre, az autója kormányára, a bankkártyájára, aztán el is feledheti a hozzájuk tartozó teendőket, a kis cetlik a mindig időben és a megfelelő helyen fogják figyelmeztetni.
Legyen mindig B-terv
Ha a fontos találkozója, elintéznivalója van, ne csak az adott időre írja be őket a naptárba, hanem néhány nappal korábban is. Így biztosan nem fogja őket elfelejteni és lesz is ideje felkészülni. Ugyanerre az analógiára az autó és lakás pótkulcsát is tartsa mindig olyan helyen (szomszédnál, irodában), ahonnan elő tudja kapni, ha hirtelen szükség lenne rá.
Legyenek gyűjtőpontjai
Ha hajlamos órákig keresgélni, találjon ki egy helyet a lakásban, ahová mindig leteszi a mindennapi használati tárgyait: pénztárca, kulcsok, igazolványok, telefon, olvasószemüveg - vagy éppen a teendői listája. (Ha hatékonyan szeretné indítani a napját, itt talál tippeket!) Akassza őket egy szögre a bejárati ajtó mellett vagy tartson egy kis tálkát az előszobaasztalon. Különösen fontos ez olyan tárgyak esetében, mint az autó, amit többen is használnak felváltva a családban.
Döbbenetes, hogy a digitális korban hány különböző PIN-kódat, jelszót, e-mailfiókot, személyes azonosítót, számla- és kártyaszámot kellene fejben tartania az embernek - a találkozók, születésnapok és elintéznivalók miriádjai mellett természetesen. Ráadásul aki szeretné valóban biztonságban tudni az adatait, az nem elégszik meg az "1234" jelszóval vagy az irányítószámával, hanem generál magának egyet random 15 karakterből. Aztán soha többet nem tudja megjegyezni. Aki esetleg elveszett az adatözönben, azok számára készültek a jelszó-menedzserek, amelyben biztonságosan, egy helyen tudja elraktározni az élethez nélkülözhetetlen összes jelszavát.
Ctrl+F
A számítógépek tömeges elterjedése óta a Ctrl+F (Apple-rajongóknak Command+f) a keresőfunkciót előhívó billentyűkombináció legyen szó bármelyik böngészőről vagy Office termékről - vagy épp a szoftverek 90 százalékáról. Ennek fényében megdöbbentő, hogy egy 2011-es Google-felmérés szerint az emberek 90 százaléka nem ismeri ezt a gyorsbillentyűt. Ha már valaha járt úgy, hogy egy hosszú szövegben látott valamit, de nem emlékszik, merre is volt található, íme, a megoldás évtizedek óta kéznél van: Ctrl+F. Használja szeretettel!