Első olvasatra talán kicsit bonyolultnak tűnik, de a bankgarancia meghatározott feltételek bekövetkezése esetére előre meghatározott és rögzített összeghatáron belüli fizetésre tett visszavonhatatlan ígéret, amely meghatározott időn belül érvényesíthető - írja a Vállalkozók Fóruma.
Bankgarancia alapvetően két esetben adható. Kérheti valamely bank a saját követelésének biztosítására – természetesen ilyen bankgaranciát csak más bank bocsáthat ki. Gyakoribb azonban, hogy a vállalkozás a számlavezető bankjától önálló ügyletként kéri bankgarancia kibocsátását. Ebben az esetben általában megbízási szerződést köt a vállalkozás és a bankgaranciát kibocsátó bank. A szerződésben pontosan meghatározzák a bankgarancia kibocsátásának feltételeit – tehát hogy mikor, milyen célból, kinek a javára, milyen összeghatárral, milyen határidőre szóljon a banki fizetési ígéret. Ezenkívül rögzítik természetesen a bankgarancia kibocsátásának egyéb feltételeit is, nevezetesen azt, hogy miket kell teljesítenie a vállalkozásnak a kibocsátó bank felé. A vállalkozás kötelezettsége általában kettős: egyrészt biztosítania kell a megállapodott módon a bankgarancia fedezetét, másrészt meg kell fizetnie a megbízás teljesítéséért a kibocsátót megillető díjat.
Konkrét ügylethez
Fontos tisztában lenni azonban azzal, hogy a bankgarancia nem “általános” fizetésikötelezettség-vállalás a kibocsátó bank részéről, hanem valamilyen konkrét ügyletkötéshez, ajánlati kötöttséghez, jóteljesítéshez kapcsolódik, vagyis annak biztosítéka. A bankgarancia kibocsátását kérő vállalkozásnak figyelnie kell arra, hogy a bankgarancia feltétel nélküli fizetési kötelezettség vállalását tartalmazza, általában olyan szövegezésben, hogy a kedvezményezett első írásbeli felszólítására a bank utalja a felszólításban megjelölt összeget. Ha a bank teljesít, akkor természetesen behajtja a vállalkozástól az általa kifizetett összeget, amelyet a vállalkozásnak meg kell fizetnie, függetlenül attól, hogy a kedvezményezett valóban megalapozottan hívta-e le a bankgaranciát, vagy a vállalkozás vitatja a kedvezményezett által a banknak írt felszólításban foglaltakat.
Emellett számos más ügyletre adnak garanciát a hitelintézetek:
- bánatpénzt pótló bankgarancia – tendergarancia vagy ajánlati garancia (célja az ajánlat komolyságának biztosítása a versenytárgyalás kiírója részére)
- előleg-visszafizetést biztosító garancia (Ezt a garanciát az eladó bankja bocsátja ki a vevő számára. Akkor vehető igénybe, ha az eladó nem teljesíti a szerződésben vállalt szállítási stb. kötelezettségét, és ezért a részére fizetett előleg visszajár.)
- vételárfizetést biztosító garancia (Ezt a garanciát a vevő bankja bocsátja ki az eladó számára. Különösen akkor igénylik, ha a vételár megfizetése nem azonnal, hanem hosszabb idő elteltével esedékes.)
- jóteljesítési garancia (az eladó bankja bocsátja ki, és a szerződésszerű teljesítés biztosítékául szolgál)
- jövedéki biztosíték céljából vállalt bankgarancia,
- vámbiztosíték céljából kiadott bankgarancia,
- tranzit vámgarancia.
Ez sincs ingyen
Mint minden más biztosítás, a bankgarancia sincs ingyen. Az OTP Businessnél például maximum 10 éves futamidővel lehet igényelni a minimum 100.000 Ft, maximum 50.000.000 Ft, óvadék fedezete mellett maximum 250.000.000 Ft-os garanciát, amelynek díját minden esetben az aktuális hirdetmény szerint állapítják meg. Az Erste Banknál mikrovállalati bankgarancia esetén például egy éven belüli, vagy 1-5 éves garanciát lehet igényelni minimum 100.000, maximum százmillió forintos garanciát, ingatlan, gép, berendezés vagy készletfedezettel. Tehát ez esetben is érdemes áttanulmányozni a bankok ajánlatait.
A bankok általában feltételül szabják, hogy az ügyfél fizetési számlával rendelkezzen, vagy fizetési számlát nyisson, valamint rendelkezésre kell, hogy álljon a garanciakérelem alapjául szolgáló szerződés, pályázati kiírás, vagy egyéb megállapodás.
A kezességvállalásnak persze buktatói is vannak, ezekről itt olvashat.