Ezenkívül segítségükkel könnyebben le lehet győzni a fáradtságot, és persze az immunrendszernek ezekre is szüksége van az optimális működéshez. Gyorsan távoznak a szervezetből, ugyanis vízben oldódó vitaminról van szó, így a felesleg hamar kiürül a vizelettel. Ezért van szükség a folyamatos utánpótlásra.
Ha a szervezetből kiürül a B-vitamin és nem pótoljuk, először idegrendszeri tünetekkel találkozunk, majd jönnek az emésztőszervi és bőrgyógyászati problémák. A B-vitaminok felszívódási helye a vékonybél. Ezért, ha például valaki alkoholproblémákkal küzd, eleve gátat szab a B-vitaminok felszívódásának. Akárcsak az, akinek gyomor- és bélpanaszai vannak. Ilyen esetben még jobban oda kell figyelni a pótlására.
A B-vitaminok hiánytünetei
A vitamincsaládból a B1 az anyagcseréért felelős, köze van a szénhidrátok anyagcseréjéhez is. Ha nincs elegendő mennyiség, étvágytalanság, gyengeség, hányinger alakulhat ki. Súlyos esetben károsodhatnak az idegpályák, sőt, a beriberi betegség is kialakulhat. Ez egy súlyos, a végtagok, főleg a láb idegeinek gyulladásával járó kórkép, amely “nedves” formájában a szívet is érinti. (Száraznak nevezett formája a lábra hat.)
A B2-vitamin hiánya a szöveti oxigenizációt rontja. A repedezett ajkak, a száj nyálkahártyájának gyulladása, bőrgyulladás lehetnek a tünetek. Önmagában nem lehet tablettaként beszedni, mindig vitaminkomplexekben található. A B3-vitamint azonban külön is be lehet venni, sőt, a szervezet önmaga is képes előállítani. Ennek segítségével nyerjük ki az energiát a zsírokból, szénhidrátokból.
A B5-vitamin, más néven pantoténsav jól kitalált vitamin, ugyanis nem szokás kifogyni belőle. A fehérjék lebontását végzi, hozzájárul a nemi hormonok előállításához. A B6-vitaminból azonban ki lehet fogyni. Ebben az esetben érdemes felkeresni a VitaMiniVilágot B6-vitamin utánpótlásért. Ennek hiányában az arcon megjelennek a seborrheás tünetek, kialakul a vérszegénység, súlyos esetben görcsös rohamok lépnek fel.
A B12-vitamin szintén nagy bajt okoz, ha elfogy. Vészes vérszegénységhez, idegrendszeri és emésztőrendszeri zavarokhoz vezet. Ráadásul kell hozzá a gyomor által termelt intrinsic faktor, amely ha hiányzik, fel sem szívódik a B12.
A B-vitaminok pótlása
A vitaminokat sosem szabad önmagukban szedni. Az egyes vitaminok egymást segítik vagy éppen gátolják a felszívódásban. Ráadásul számos egyéni tulajdonság van, amely akadályozhatja is a természetes felszívódást. A hatékonyságot komplexekkel lehet növelni, illetve rendszeres orvosi vizsgálattal ellenőrizni, milyen állapotban van a szervezet. Időskorban egyre többször opció lehet a vitaminhiány, akárcsak krónikus betegségek vagy egy súlyos betegség után. Változatos étrenddel azonban sokat tehetünk a vitaminpótlásért minden korban és helyzetben.