5 praktikus tipp tagi kölcsönhöz

A tagi hitel egyik leggyakoribb formája, hogy a tagok, az általuk nyújtott kölcsönnel emelik meg a társaság törzstőkéjét, hogy ebből fedezhessék a cég költségeit. De ha nem vigyázunk, s az adóhivatal túl soknak találja a vállalkozásnak nyújtott tagi kölcsönt, utánanézhet, hogy volt-e a tagnak elegendő adózott jövedelme ahhoz, hogy tagi kölcsönt adjon. Ezért fontos, hogy a hitelnyújtást szerződéskötés előzze meg, és a mögöttes könyvelés precíz és átgondolt legyen. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, mire ügyeljünk.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: PP-archív

1. Legyen miből!

A tagi kölcsönhöz szükséges a kölcsön nyújtásának napján rendelkezésre álló leadózott jövedelem. Az akár több tízmillió forintos tagi kölcsönökkel kapcsolatban már az elején gondoljunk arra is, hogy aki azt a cégbe beteszi, annak a személyi jövedelemadó-bevallása alapján legyen is adózott jövedelme, amiből azt adta. Ha ez nincs meg, az adóhatóság hamar rá fog erre jönni egy kapcsolódó ellenőrzésből, és akár színlelt ügyletként büntetésre számíthatunk. A kölcsönt átutalással és készpénzben is odaadhatjuk a cégünknek. Utóbbinál viszont fontos, hogy a bevételi pénztárbizonylatot kitöltse a cég. De ami a legfontosabb és elmaradhatatlan, hogy születnie kell egy kölcsönszerződésnek is.

2. Szerződjünk írásban!

A szerződést foglaljuk írásba, minden fontos körülményt írjunk bele (összeg, futamidő, lejárat napja, fizetés és visszafizetés módja, szerződő felek, esetleg még a kölcsön célja is, ha van ilyen). Valódi szerződéssel az adóhatóság is látja majd, hogy nem „kamu” ügyletről, hanem valódi tartozásról van itt szó, így nem lesz a cég az adóellenőrzések céltáblája emiatt évekig.

Így kerüljük el az ellenőrzést
Ha szükség úgy hozza, a legtöbb kisvállalkozó saját jövedelmét is beleteszi a házipénztárba, de a tulajdonos gondolja végig, hogy ennek következményei is lehetnek. Hogy elkerüljük az adóellenőrzést, érdemes néhány alapvető szabályt betartani. Mutatjuk, mire figyeljünk!
3. Legyünk készségesek!

A szerződésből tartsunk egy példányt a könyvelésen és egy példányt az ügyvezetésnél is, az irodában. Adóellenőrzésnél így gyorsan elővehető, és látszik majd, hogy szépen rendezett ügyletről van szó.

4. Könyveljük tisztán!

Sose hagyjuk, hogy a könyvelőnk csak úgy bekönyvelje a tagi kölcsönöket. Nem szabad hagynunk, hogy ez könyvelői rutin, pénztáregyenleg-foltozgatás legyen, hanem mindig tulajdonosi döntésből kell fakadnia. A könyvekben nyilvántartott tagi kölcsön egyenlegét (és a tartozás aktuális összegét kamatokkal növelten) félévente-évente tekintsük át, és ha van a cégben pénzeszköz, akár lejárat előtt is igyekezzünk ezt visszaadni, ha csak átmeneti pénzzavar miatt volt rá szükség. Amennyiben a tagi kölcsön lejárt, a szerződés teljesült, újabb tagi kölcsönt tehetünk be a cégbe, ha szükséges.

Az a cég, aki nem megfelelően könyveli a tagi kölcsön nyújtását, elengedését és visszafizetését, s az adóhatóság tudomást szerez erről, akár 200 százalékos adóbírságra is számíthat.

5. Gondoljunk előre a kivezetésre!

Ha a tagi kölcsönt nem tudja a cégünk visszafizetni a tagnak, a tartozást előbb-utóbb ki kéne vezetnünk a könyvekből. A tagok, valamint a kívülálló magánszemély által nyújtott tagi, illetve egyéb kölcsön elengedése kézenfekvő, de nem feltétlenül jó megoldás. Így ugyanis azt rendkívüli bevételként kell elszámolni, amely az adózás előtti eredmény részeként társaságiadó-köteles, nem beszélve a többletbevétel áfatartalmáról. (A tagi kölcsön kivezetésének nehézségeiről itt olvashat tovább.)

Ha már kivezetni nem tudtuk, legalább ügyeljünk arra, hogy a bevallásban  feltüntetett tagi kölcsönnél a könyvelőnk lehetőleg ne jelölje be azt a sort, hogy „alapítókkal szemben fennálló kötelezettség”. Ez esetben ugyanis a tagi kölcsön célellenőrzésre még abban az évben elkerülhetetlenül sor kerül. A társasági adóbevallást elektronikus úton kell beküldeni, és annak feldolgozása is elektronikus úton történik meg, aminek eredményeként az adatok elektronikus adatbázisba kerültek, így automatikusan elkészült a tagi kölcsön ellenőrzés alá eső adózók adatbázisa is.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo