A kijelölt 65 ezer hektár állami földből a fennmaradó 30 ezer hektár meghirdetésére várhatóan több lépcsőben kerül sor. A parcellák között vannak még olyanok, ahol a telekkönyvi kivonatokon részarány-tulajdonok szerepelnek, a tulajdonviszonyok tisztázásra szorulnak és vannak "munkába fogott" területek, ahol a jelenlegi használó még nem fejezte be az elkezdett mezőgazdasági termelési évet - elemezte a vidékfejlesztési miniszter. (Illúzió a GMO-mentes agrárium?)
A miniszter a benyújtott haszonbérleti pályázatok elbírálásáról az MTI-nek azt mondta: a meghirdetett 5-50 hektáros parcellák jelentős részére eredményt hirdetett a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet és néhány héten belül további 1.500-2.000 hektár pályáztatott területről hoz döntést a szervezet. A földalap 145 fős stábja dolgozik azon, hogy Magyarország első, családi gazdaságok részére meghirdetett földhaszonbérleti programja sikeres legyen - fűzte hozzá Fazekas Sándor.
A gazdálkodók családi státuszával kapcsolatban felmerülő kétkedésekre reagálva a miniszter közölte: meg lehet nézni a nyertes pályázatokat és a pályázókat, látható, hogy a kiírásnak megfelelően valóban kis- és közepes gazdálkodók nyertek, akik helyben vagy húsz kilométeren belül laknak, életvitel szerűen növénytermesztéssel és állattartással foglalkoznak, s 1.200 hektárnál nem művelnek nagyobb területet. (Neveztük őket kollektívának, közösségnek, gazdálkodószervezetnek, szövetkezeti társaságnak, egyesületnek, de az egykor virágzó szövetkezetek mára ellehetetlenültek Magyarországon.)
Pénz már kaptak a gazdálkodók
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) februárban kezdte meg több mint 12 milliárd forint átutalását közel 18 ezer gazdálkodónak 2011. évi termeléshez kötött és termeléstől elválasztott top-up jogcímeken - közölte az MVH. Február közepétől közel 12 ezer ügyfél várhatta a történelmi bázis alapú támogatását tej-, hízottbikatartás, extenzifikációs szarvasmarha, valamint kedvezőtlen adottságú területeken nyújtandó anyajuh támogatás jogcímeken. Ez összesen mintegy 10 milliárd forint kifizetését jelenti első körben. Ezzel párhuzamosan közel 2,3 milliárd forintot utalnak még több mint 5 ezer gazdálkodónak az anyajuhtartás és anyajuh de minimis - azaz kis összegű - támogatás keretében.
Az MVH emlékeztet: január közepén kapták kézhez az érintett gazdák a támogatásról szóló határozatukat, az összegeket már elkezdte utalni a hivatal. Az érintettek az idén anyajuhok után egyedenként legfeljebb 1 220 forint támogatást vehettek igénybe. Amennyiben a mezőgazdasági termelő juhtejet vagy juhtejterméket értékesített, úgy a támogatás mértéke anyajuh egyedenként legfeljebb 980 forint lehet. Az anyajuh de minimis támogatásnál pedig a gazdák 1.900 forintot kaphatnak állatonként. Ez a támogatási forma azoknak az állattartóknak nyújt segítséget, akik gazdaságukban juhhús előállítás céljából nőivarú juhokat tartanak. A támogatások finanszírozása teljes egészében nemzeti forrásból történik - ismerteti az MVH.