Ne csak tüneti kezelést!
Akkut betegként jellemezte Perjési Klára, Gyula város polgármestere a magyar gazdaságot - a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének mai fórumán, ahol a dél-alföldi régió nyolc ellenőrző hatóságának vezetője és a vállalkozók tartottak kerekasztal-beszélgetést az ország és a régió helyzetéről Gyulán. Mint mondta nem csak a tüneteket kellene kezelni, hanem lépéseket kellene tenni a "beteg" gyógyítására. Összességében véve a város helyzetét jónak ítélte, Gyula gazdasági szerepe felértékelődött a szomszédos Románia uniós csatlakozásával.
Farkas Zoltán, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke az úthálózat fejlesztésében és az infrastrukturális beruházások felgyorsításában látja a térség erejének és versenyképességének növelését.
Megvalósítható program kellene
Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára megerősítette, hogy a reformokat csak és kizárólag a parlamenti többség támogatásával lehet végrehajtani. Vagyis a kormányzó pártnak újra le kellene ülnie a liberális oldallal, vagy meg kellene próbálnia a nagykoalíciót. Ha ezek egyike sem megy, akkor óhatatlanul új választásoknak kellene jönnie. Úgy értékelte, hogy a kisebbségi kormányzás abban az esetben valósulhat meg, ha a kormányzó fél pontos és átfogó programmal gyakorolja a hatalmat, melyhez a folyamatos parlamenti többséget biztosítani tudja. Az esetenkénti ad hoc intézkedésekkel sem hosszútávon, de még középtávon sem lehet kormányozni. Dávid Ferenc jelenleg nem érzékeli, hogy a kormánynak meglenne a szükséges, és az új viszonyok között megvalósítható programja.
A kerekasztal-beszélgetésen résztvevő ellenőrző hatságok képviselőinek felszólalásából kiderült, hogy gyakran ők is szenvednek a jogszabályok bonyolultsága miatt. Többen úgy vélték, hogy áttekinthető, betartható és végrehajtható szabályokra lenne szükség. A Vállalkozók részéről megfogalmazódott szándék pedig egy élhető és kiszámítható gazdasági környezetre utalt, amely nemcsak jelenleg nincs meg - korábban sem volt. Sőt a Békés Megyei VOSZ szervezetének alapítói szerint 20 évvel ezelőtt is hasonló problémákkal küzdöttek a vállalkozások.
Fiktív cégek után
Az ellenőrző hatóságok Békés Megyében jelentős előrelépéseket tettek a feketegazdaság elleni közdelemben. (A Világbank is felfigyelt a magyar gazdaság szürke és fekete zónáira...) Az Apeh regionális szervezete csak az idén már túl van az ezredik preventív vizsgálatán, amellyel kiszűri az adóelkerülésre létrehozott vállalkozásokat. Az ellenőrzések 10 százalékánál találtak szabálytalanságokat. Ebben a körben az esetek többségében például be sem fejezik a teljes ellenőrzést, ugyanis már a vizsgálat elején kiderül, hogy a bejegyzett külföldi cégnek a magyar képviselője fiktív, illetve a magyar cégeknek a telephelye és a székhelye nem is létezik. (A VOSZ korábban azt a kritikát fogalmazta meg, hogy legális vállalkozások túlellenőrzése jellemző, a büntetések túlzottak...)
Márkus András dandártábornok, a VPOP regionális parancsnoka elmondta, hogy idén a 1200 vizsgálatból 350 esetben szabtak ki bírságot, többnyire jövedéki termékekkel kapcsolatban. Visszatérő problémaként említette, hogy a piacokon történő ellenőrzéseik megindulását követően több elárusító hely tulajdonosa eltűnik, akár az áruját is visszahagyva. A térségben az illegális dohánytermékek kereskedelme okozza a legtöbb fejtörést.
A kerekasztal-tanácskozást mind az ellenőrző hatóságok képviselői, mind a VOSZ tagjai eredményesnek ítélték. A VOSZ "Hallatjuk a Hangunkat" rendezvénysorozatát több régióban is folytatja.