A magyar kis- és középvállalkozások támogatását köztudottan pályázati rendszerben folytatja a kormány. Ennek jelentős hányadát az Európai Uniós támogatási források teszik ki, melyeket a kormányzat az Új Széchenyi Terv elnevezésű átfogó programjába integrált, a kkv-knak nyújtandó kiemelt mennyiségű támogatás hangsúlyozásával. Ezt egészíti ki több kisebb hazai forrást injektáló program, mint például az Állami Foglalkoztatási Szolgálat konstrukciói.
Az Új Széchenyi Terv a magyar gazdaság 7 kitörési pontját határozza meg, melyek közül mi elsősorban a Vállalkozásfejlesztés - Üzleti környezet fejlesztése programra szeretnénk fókuszálni a mostantól heti rendszerességgel jelentkező cikk-sorozatunkkal, bemutatva az aktuális pályázati forrásokat, kiírásokat, segítséget nyújtva döntéseikhez.
A napok aktualitása a kkv-k általános és szakmai munkahelyi képzéseit, humánerőforrás tudásfejlesztését, valamint az egyéb vállalkozások és szervezetek egészségre nevelő programjait támogató pályázatok megjelenése. A több, egymással párhuzamosan futó pályázati konstrukció (TÁMOP pályázat-csoport) keretein belül lehetőség nyílik a magyar vállalkozások és szervezetek számára, hogy munkatársaikat akár 100 százalékos állami támogatás mellett képezhessék különböző szakterületeken (tréning formában is) illetve általános képzésekben. (Két hónap alatt közel 200 milliárd forint keretösszegű TÁMOP és TIOP pályázati kiírás jelent meg és még idén további 63 milliárd forintot meghaladó forrásra lehet majd pályázni.) A konstrukciók támogatják a képzések díjait, a képzésen részt vevő munkatársak utazási és szállásköltségeit, emellett nagy előnye, hogy elszámolhatóvá válnak a képzési időre vetített kieső munkabérek és járulékaik is, ezáltal a programokban részvevő cégek pillanatnyi veszteségei is minimalizálásra, kizárásra kerültek.
A pályázati rendszer folyamatos reformok alatt áll: A pályázatok elkészítésére fordítandó átlagos idő kb. 30 százalékkal csökken, a pályázatok átlagos átfutási ideje 25-40 százalékkal lesz rövidebb. (Az ÁSZ szerint bonyolult a szabályozás.) Az év elejétől több, elsősorban a kis- és közepes vállalkozásokat kedvezően érintő változás lépett életbe az uniós pályázati rendszerben is. Egyszerűsödtek a pályázatok, gyorsabb lett és kevesebb adminisztrációval jár a szerződéskötés, egyszerűsödtek és 2,5-szeresére gyorsultak a kifizetések. Azt gondolom - és remélem ebben egyetértenek velem a tisztelt olvasók - , hogy mindezek együttesen egyértelmű optimizmusra adnak okot az elkövetkező évekre.
Amennyiben fontosnak tartják cégük fejlődése érdekében állami támogatási formák, pályázatok igénybevételét, vagy érdeklődnek a téma iránt, esetleg konkrét projektekhez, elképzelésekhez keresnek finanszírozást kérjék a Brüsszel Center Magyar Pályázati Tanácsadó Központ ingyenes előminősítő lapját. Munkatársaink örömmel állnak rendelkezésükre. A kiemelt érdeklődésre való tekintettel „2012. támogatás-eső" szakmai előadásunkat megismételjük 2012. február 29.-én 15.30 órai kezdettel. Az érdeklődők itt regisztrálhatnak.
Almási Attila
vezető pályázati szakértő
BRÜSSZEL CENTER