A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatásáért felelős államtitkára elmondta: a pályázat kétkomponensű. Az első félévben a fiatalokat képzésen készítik fel a vállalkozóvá válásra, erre a célra mintegy 2 milliárd forint áll rendelkezésre. A második félévben, az üzleti terv elkészítését követően, 3 vagy 6 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a résztvevők elképzeléseik megvalósításához. E célra 5 milliárd forintos forrás áll rendelkezésre.
Egy hónapja Czomba arról számolt be, hogy idén a kis- és közepes vállalkozások számára a tavalyihoz hasonló összegű, 13 milliárd forintos támogatási forrás áll rendelkezésre új munkahelyek teremtésére. A kormányzati tervek szerint ebből a támogatásból 1100-1200 vállalkozásnál várhatóan 6500 új munkahely jön létre 2014-ben, és további mintegy 12 ezer már meglévő munkahelyet is meg lehet őrizni. A pályázatokat a beruházás helye szerinti kormányhivatal munkaügyi központjához lehet benyújtani február 14-ig, azok támogatásáról április 4-ig születik miniszteri döntés.
Korábbi felmérések azonban arra utalnak, hogy a vállalkozások jelentős része nem tervez lényeges bővítést a foglalkoztatottak számában. Az adatok ugyanakkor lényegesen jobbak a korábbi években tapasztaltaknál: cégek 53 százaléka úgy véli, hogy a jövőben növekedésre lehet számítani a munkaerőpiacon, míg 30 százalékuk szerint nem várható változás és csupán 5 százalékuk gondolja azt, hogy elbocsátások várhatok.
A vállalkozások a következő fél évben a munkaerő-kereslet stagnálására számítanak, tehát a következő hat hónapban nem várható munkaerőpiaci bővülés a versenyszektorban. Az ipari cégek munkaerő-kereslete enyhén növekszik, míg az építőipar és a kereskedelem terén működő vállalkozások várhatóan inkább elbocsátásokhoz folyamodnak, mint új munkaerő felvételéhez.