Hamarosan elkezdődik az operatív programért felelős szaktárcánál a mikro-, kis- és középvállalkozásokat támogató hiteltermékek előkészítése. Az éves fejlesztési keret módosítása miatt azonban az is elképzelhető, hogy a tervezetthez képest később jelennek meg a felhívások. A következő időszakban a vállalati hitelezés egyik alappillérét ettől függetlenül az uniós pénzből finanszírozott kedvezményes hiteltermékek jelenthetik. Az idei év második felében ugyanis várhatóan megjelennek a kedvezményes hitelre és vissza nem térítendő támogatásra épülő kombinált termékek a gazdaságfejlesztési pályázatok között. A kombinált hitelek esetében a vállalkozások egyszerre igényelhetnek a piacinál kedvezőbb kamatozású, államilag támogatott forinthitelt, illetve vissza nem térítendő támogatást - írja a Napi Gazdaság.
A tervek egyelőre arról szólnak, hogy az idén hozzávetőlegesen 170 milliárd forint értékben, összesen tíz kombinált pályázatot és két kedvezményes hitelkonstrukciót indít el a kormány. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztatása szerint ugyanakkor – mivel az éves fejlesztési keretet jelenleg módosítják –, a kiírások száma is változhat.
Glattfelder Béla, a tárca gazdaságszabályozásért felelős államtitkára a napokban arról beszélt, hogy azokon a területeken, ahol már ma sincs lehetőség vissza nem térítendő támogatást nyújtani – mint például a turizmus és a vendéglátás – várható, hogy hosszú lejáratra és akár nulla kamattal is kaphatnak majd a pályázók fejlesztési támogatásokat. Szavai szerint 2020 után valószínűleg egyetlen területen sem kaphatnak majd „ingyen pénzt” a pályázók, általános lesz a különböző pénzügyi eszközök alkalmazása az uniós támogatásoknál.