Habár csak úgy röpködnek a milliárdok az új uniós ciklus Operatív Programjaiban, azért a vállalkozások inkább milliókban gondolkoznak, és a cégek nagy részének még az ehhez szükséges önerőt sem könnyű biztosítania. Mivel a legtöbb vállalkozás nem rendelkezik több százmilliós fejlesztési tartalékkal, így az uniós fejlesztésekhez szükséges önerőt a legtöbben banki hitelből kísérelik meg finanszírozni. És a legtöbben itt is buknak el.
(Kockázati tőke oldalon most forrásbőség van, de hamar tőkehiány léphet fel.)
„Aki hitelképes az nem biztos, hogy pályázatképes, aki pályázatképes viszont nem biztos, hogy hitelképes is” – hangsúlyozta Aladics Sándor, az OTP Business igazgatója a Piac&Profit konferenciáján. A bankrendszer egyébként pontosan itt lép be a folyamatba, mivel a szelekció miatt csak az életképes vállalkozások juthatnak banki forráshoz. „A kkv-k esetén azok számíthatnak elsősorban banki forrásokra, akik már legalább a saját településükön túl is tudnak terjeszkedni, legalább a belföldi piacon terjeszkednek” – mondta a pénzügyi szakember. Mivel a kkv-k jellemzően a belföldi piacról szerzik a finanszírozásukhoz szükséges tőkét, ezért nagyban függnek az uniós forrásoktól és az államilag támogatott hitelektől.
Aki a működésből ki tudja fizetni a tőkét és a kamatokat.
Rendelkezik tartalékokkal üzleti kockázatokra.
Az OTP igazgatója szerint várhatóan jövőre emelkedni fog a jegybanki alapkamat, így a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben érdemes a bankokhoz fordulni. Jelenleg a vállalati hitelek mennyisége már stagnál, nem zuhan. A szakember szerint ennek oka nem a bankok hitelfeltételeinek szigora, hanem a vállalkozások alacsony hitelfelvételi kedve. „A gazdasági válság alatt megszoktuk, hogy a vállalkozások saját magukat finanszírozzák, így eszükbe sem jut, hogy hitelképesek lehetnének” – mondta Aladics.