Mobilok, laptopok a taxikban

A WiFi technológia elterjedésével a felhasználók közül egyre többen végzik munkájukat az irodán kívül, kávézókban, autóban, mobil eszközöket használva. A technika azonban veszélyeket, az adathalászok számára pedig lehetőségeket rejt magában. De nemcsak a hálózati kapcsolat, a mobil eszközök hordozhatósága is veszélyes lehet az adatok biztonsága szempontjából. Egy kutatás szerint Londonban hat hónap alatt mintegy 60.000 mobiltelefont és 4500 laptopot felejtettek a taxikban, egy cég pedig véletlenül egy olyan használt laptopot árverezett el az interneten, amely összes ügyfelük adatát tartalmazta.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Miközben a vállalatok többsége egyre nagyobb figyelmet fordít az adatok és az informatikai rendszerek szoftverekkel való védelmére, a felmérések azt mutatják, hogy a mobil eszközöket használó alkalmazottak nagyobb kockázatot jelentenek a vállalatok számára, mint a hackerek, az adathalászat illetve a vírustámadások.

A WiFi veszélyeit kevés felhasználó ismeri

Egy a Symantec által szervezett sajtóeseményen Horváth Tamás, a HuWiCo ("Kábel Nélkül'" Internetes Egyesület) tagja a WiFi előnyeiről és veszélyeiről tartott előadást. A technológia előnyei között kiemelte, hogy nagy sebességű kapcsolatot biztosít, így kényelmessé teszi az otthoni illetve a mobil munkavégzést, valamint megoldást nyújthat azon cégek számára, amelyeknél az ügyfelek rendszeresen igényelnek internet hozzáférést látogatásuk alkalmával.
A veszélyek között említette, hogy a felhasználók adataihoz WiFi kapcsolaton keresztül könnyebben hozzáférnek az illetéktelen felhasználók, így a vezeték nélküli technológia alkalmazásakor kiemelten kell figyelni a megfelelő adatbiztonság biztosítására.

Horváth Tamás kiemelte, hogy bár az újonnan vásárolt laptopok csaknem mindegyike képes már WiFi kapcsolatra, ezt a felhasználók nagy része vagy nem tudja, hogy mit jelent, vagy ha igen, nincs tisztában a használatból eredő biztonsági kockázatokkal. A hordozható számítógépek legtöbbjén futó Windows operációs rendszer ugyanis elindulás után automatikusan vezeték nélküli hálózatok után kutat méghozzá úgy, hogy az előzőleg használt WLAN hálózatok SSID-jét világgá kürtöli, ami így a támadó birtokába juthat, megkönnyítve ezzel a támadást a felhasználó számítógépe ellen. Az előadó arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyilvános hotspotot használók a védtelen hálózat miatt jobban ki vannak téve a rossz szándékú embereknek, emiatt fokozott elővigyázatosság kell a nyilvános internetet használók részéről. Egy WiFi kávézóban üldögélve például bármelyik másik felhasználó meg tudja állapítani, mi a kártya hardveres címe, amellyel a netre csatlakozunk, milyen gyártmányú a gépünk, illetve milyen operációs rendszert használunk. Ez még nem számít bűncselekménynek, azonban ha valaki azt is megvizsgálja, milyen nyitott portok találhatók a gépünkön, illetve megpróbál hozzáférni az adatainkhoz, az már illegálisnak tekinthető. Mivel a WiFi kártya mindig a legerősebb jelhez kapcsolódik, tudtán kívül az is bűncselekményt követhet el, akinek számítógépe az otthoni internetezés közben a szomszéd erősebb jelet kibocsátó WiFi kapcsolatához csatlakozik. Megfelelő védelemmel azonban a WiFi kapcsolat is biztonságosan működik.

A mobil eszközök nagyobb kárt jelenthetnek, mint a vírusok

A Symantec megbízásából, a mobil eszközök használatáról készült kutatás eredményeit Bartha Hedvig, a Symantec PR menedzsere ismertette. Az Economist Intelligence Unit által lefolytatott felmérésből az derül ki, hogy a biztonsággal kapcsolatos kételyek jelentik messze a legnagyobb akadályt a mobil számítástechnika előnyeinek céges környezetben történő kihasználásával szemben. A kutatás komoly hiányosságokat mutatott ki a cégek mobil eszközökre vonatkozó jelenlegi védelmi rendelkezéseiben. Bár a cégek jelentős részét érte már anyagi veszteség a mobil eszközökkel kapcsolatos védelem hibái miatt, csak kis részük tanulmányozta a kézi számítógépekkel, okostelefonokkal és más mobil eszközökkel kapcsolatos veszélyeket. A kutatás szerint a cégek közel egyharmadánál nincs a mobil biztonsággal kapcsolatos külön óvintézkedés.
A megkérdezett cégek kevesebb, mint fele használ a mobil eszközök védelmére külön védelmi szoftvert, és sok cégnél hiányzik a mobil biztonságot szolgáló, tervszerű stratégia. A cégek nem kevesebb, mint 78%-a vagy esetileg foglalkozik az új típusú eszközök védelmi követelményeivel, vagy megpróbálja az eszközöket a meglevő hálózatvédelmi szabályozásba besorolni. Teszik ezt annak ellenére, hogy a legtöbb vezető érzi, hogy a mobil hálózatok számos veszélyforrással szemben (például a vírustámadásokkal, a hackerek általi veszélyeztetéssel vagy a kényes információk felfedésével, illetve kiszivárgásával) sebezhetőbbek, mint a helyhez kötöttek.

Tinédzserek és bűnözők

Az informatikai védelemnél hajlamosak vagyunk arra, hogy a tizenéves "kódtörő" rémképe lebegjen a szemünk előtt. A mobil világban azonban az alkalmazotti gondatlanság legalább annyira káros lehet, mint a vírusok és a neten garázdálkodó bűnözők. Számos alkalmazott használ olyan eszközt, amelyen minimum a cég kényes adatait tartalmazó e-mailek találhatók. Ezek az eszközök sűrűn elkallódnak. A felmérés szerint valószínűbb, hogy az elveszett vagy ellopott eszközök okoznak anyagi veszteséget, mint a céget kívülről érő támadások. #page#

A felmérés azt mutatja, hogy a legtöbb vállalatvezető csak nagy vonalakban van tisztában a mobil eszközök használatának biztonsági problémáival. Az ázsiai-csendes-óceáni térség felsőbb vezetői - állításuk szerint - a legtájékozottabbak a mobil számítástechnikához kapcsolódó veszélyekről: 37 százalékuk "teljesen tisztában van a veszélyekkel". Európa a második 30%-kal, míg Észak-Amerikában csak 25% vélekedik így. Bár a többség nagyjából tisztában van a mobil munkavégzés lehetséges kockázatával és az előnyökkel, a felmérésből úgy tűnik, hogy általában csak a hordozható számítógépekre gondolnak. Ebből az következik, hogy a megkérdezett cégek többségénél még nem is foglalkoztak a többi mobil eszköz biztonsági jelentőségével. A vállalatvezetésnek a mobil veszélyekről kialakult, torz képe aláássa az alkalmazottak magatartásának megváltoztatására és a mobil eszközökön tárolt adatok hathatósabb védelmét szolgáló, szigorúbb védelmi szabályok létrehozására irányuló kísérletek hatásosságát.

A cégek nyilván tilthatják meg az alkalmazottaknak a mobil eszközök használatát, de azt biztonságossá kell tenniük. Egyes cégeknél meglehetősen merev szabályozást vezettek be, amit a központi informatikai részleg felügyel. Máshol úgy vélik, hogy több felelősséget kell áthárítani a végfelhasználóra, persze az informatikai részleg eszközeinek és támogatásának segítségével. Bármelyik utat választják a cégek, gondoskodniuk kell arról, hogy a védelmi intézkedések összeegyeztethetőek legyenek a mobil alkalmazottak munkamódszereivel. Ha nem így tesznek, elveszíthetik azokat az előnyöket, amelyek a mobil technikába történő beruházás fő mozdítórugói voltak.

Mi kell ahhoz, hogy az adatok mobilok és védettek legyenek?

  • A felsőbb vezetésnek prioritásként kell kezelnie a mobil biztonságot. A vállalatvezetőknek jól értesültnek kell lenniük a megjelenő veszélyforrásokról, és a védelmi eljárások betartásával jó példával kell elől járniuk.
  • A cégeknek ki kell használniuk a hálózat megfigyelésére szolgáló eszközöket, hogy tudják, ki vagy mi fér hozzá a hálózathoz. Gondoskodniuk kell arról, hogy valamennyi eszközön rendszeresen frissítsék a szoftvereket, és meg kell győződniük arról, hogy a szerverek a hálózatra kapcsolódni kívánó felhasználóknak mind a jogosultságát, mind a vírusvédelmét ellenőrizni tudják.
  • A felhasználókat ki kell oktatni mind a technikai, mind a fizikai jellegű gyakorlati óvintézkedésekre, mielőtt rájuk ruházzák a felelősséget. A felhasználóknak - ha ügyfelek adatait viszik magukkal - tudniuk kell például a titoktartási törvények vonatkozásairól.
  • Azt is biztosítani kell, hogy a felhasználók tudják, mi a teendő, ha ellopják tőlük az eszközt (például értesíteniük kell az informatikai részleget, hogy távolról törölhessék a kényes adatokat).
  • Az úton levő hordozható számítógépek eredményesen megvédhetők saját (letölthető) tűzfallal és VPN-en keresztül felépített kapcsolattal.
  • Tanulmányozni kell a felhasználók magatartását, és a tapasztalatok alapján olyan szabályokat kell alkotni, amelyek a maximális biztonság mellett a legnagyobb rugalmasságot és termelékenységet eredményezik.
  • Bár a biztonságot többnyire gondatlanságból sértik meg az alkalmazottak, az értékes adatok szándékos ellopása vagy kiszivárogtatása sem ritka. Az átfogó mobilbiztonsági szabályzatnak az iPoddal, USB-tárolóval vagy fényképezőgépes mobiltelefonnal történő információlopással is foglalkoznia kell.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo