Böngészője vírusgazda?

A Firefox böngésző marketingstratégiájának központi eleme a biztonság: felhasználók milliói telepítették abban a biztos hitben, hogy ezzel megszabadulnak a windowsos környezet legnagyobb kockázatát jelentő férgektől. A számítógépes állattan értelmében ez talán még igaz is, ám az már nem, hogy a Firefox megvédene bárkit is a vírusoktól (a féreg ugyanis abban különbözik a vírustól, hogy nincs szüksége gazdaprogramra). A Firefox vírusgazdává vált, és fejlesztője, ahogy annak idején a fő ellenlábas Internet Explorert fejlesztő Microsoft, a Mozilla Alapítvány is mély hallgatásba menekül.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az isite.hu értesülései szerint aki a vírust elkapja, az újabb és újabb felugró ablakokon kívül egy új fájlt is talál a Firefox böngésző chrome nevű könyvtárában - ugyanott, ahol a böngésző magja is található. Az nsis.jar fájl a böngésző futtatása után aktivizálja magát, felkapcsolódik egy címre, és egy új ablakot nyit meg a visszakapott tartalommal. Ezt aztán tíz percenként megismétli, vagyis egy klasszikus felugró (pop-up) vírus. Minthogy más Mozilla-termékek is ugyanezt a motort használják, az nsis több legyet is üt egy csapásra: például a Thunderbird nevű levelelező használata közben is ugrálnak a kéretlen reklámok. Hogy hogyan kerül oda, az még titok.

Nem érdemes a Firefox oldalán keresni a megoldást. Ott csak a szokásos marketingrizsát találjuk: "Javítottunk a Firefoxba beépített felugróblokkolón, hogy még több kéretlen fel- és aláugró hirdetést blokkoljon." ("Firefox's built-in pop-up blocker has been enhanced to block more unwanted pop-up and pop-under ads.") Erre természetesen csak az lehet a rosszindulatú adekvát válasz, hogy a felugrót, mint az nsis-t is, beépítik a böngészőbe.

A hivatalosnak számító MozillaZin-en, a Mozilla online újságján sincs szó a vírusról. Igaz hogy a jobb oldali hasábban találhatunk egy hasonló hírre mutató linket, miszerint több vírusirtót fejlesztő cég adott ki figyelmeztetést az egyre sokasodó rosszindulatú bővítményekről, ám a link, nyilván véletlenül, törött: egy üres oldal nyílik meg kattintás után (Anti-Virus Firms Warn of Trojan Horse Mozilla Firefox Extension). A fórumon pedig arról győzködik a segélykérőket, hogy nem Firefox-hibáról van szó ("nsis is not the fault of Firefox" - az nsis nem a Firefox hibája). Ez az arrogáns reakció is ismerős a régi Internet Exploreres időkből. Pedig lett volna idő, hiszen az első segélykérő bejegyzés június 26-i. Azóta pedig csak szaporodnak a panaszok.

Valószínűleg mégiscsak azoknak a Microsoft-barátnak bélyegzett szakértőknek volt igaza, akik szerint a Firefox is csak addig biztonságos, amíg kevesen használják. Ha a felhasználók száma elér egy kritikus tömeget, már érdemes vírusokat fejleszteni hozzá. Gratulálunk, elérték:  215 272 079 lehetséges felhasználó van kitéve az nsis veszélyének, ám hivatalosan erre senki sem figyelmezteti őket.  

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo