Böngészője vírusgazda?

A Firefox böngésző marketingstratégiájának központi eleme a biztonság: felhasználók milliói telepítették abban a biztos hitben, hogy ezzel megszabadulnak a windowsos környezet legnagyobb kockázatát jelentő férgektől. A számítógépes állattan értelmében ez talán még igaz is, ám az már nem, hogy a Firefox megvédene bárkit is a vírusoktól (a féreg ugyanis abban különbözik a vírustól, hogy nincs szüksége gazdaprogramra). A Firefox vírusgazdává vált, és fejlesztője, ahogy annak idején a fő ellenlábas Internet Explorert fejlesztő Microsoft, a Mozilla Alapítvány is mély hallgatásba menekül.

Az isite.hu értesülései szerint aki a vírust elkapja, az újabb és újabb felugró ablakokon kívül egy új fájlt is talál a Firefox böngésző chrome nevű könyvtárában - ugyanott, ahol a böngésző magja is található. Az nsis.jar fájl a böngésző futtatása után aktivizálja magát, felkapcsolódik egy címre, és egy új ablakot nyit meg a visszakapott tartalommal. Ezt aztán tíz percenként megismétli, vagyis egy klasszikus felugró (pop-up) vírus. Minthogy más Mozilla-termékek is ugyanezt a motort használják, az nsis több legyet is üt egy csapásra: például a Thunderbird nevű levelelező használata közben is ugrálnak a kéretlen reklámok. Hogy hogyan kerül oda, az még titok.

Nem érdemes a Firefox oldalán keresni a megoldást. Ott csak a szokásos marketingrizsát találjuk: "Javítottunk a Firefoxba beépített felugróblokkolón, hogy még több kéretlen fel- és aláugró hirdetést blokkoljon." ("Firefox's built-in pop-up blocker has been enhanced to block more unwanted pop-up and pop-under ads.") Erre természetesen csak az lehet a rosszindulatú adekvát válasz, hogy a felugrót, mint az nsis-t is, beépítik a böngészőbe.

A hivatalosnak számító MozillaZin-en, a Mozilla online újságján sincs szó a vírusról. Igaz hogy a jobb oldali hasábban találhatunk egy hasonló hírre mutató linket, miszerint több vírusirtót fejlesztő cég adott ki figyelmeztetést az egyre sokasodó rosszindulatú bővítményekről, ám a link, nyilván véletlenül, törött: egy üres oldal nyílik meg kattintás után (Anti-Virus Firms Warn of Trojan Horse Mozilla Firefox Extension). A fórumon pedig arról győzködik a segélykérőket, hogy nem Firefox-hibáról van szó ("nsis is not the fault of Firefox" - az nsis nem a Firefox hibája). Ez az arrogáns reakció is ismerős a régi Internet Exploreres időkből. Pedig lett volna idő, hiszen az első segélykérő bejegyzés június 26-i. Azóta pedig csak szaporodnak a panaszok.

Valószínűleg mégiscsak azoknak a Microsoft-barátnak bélyegzett szakértőknek volt igaza, akik szerint a Firefox is csak addig biztonságos, amíg kevesen használják. Ha a felhasználók száma elér egy kritikus tömeget, már érdemes vírusokat fejleszteni hozzá. Gratulálunk, elérték:  215 272 079 lehetséges felhasználó van kitéve az nsis veszélyének, ám hivatalosan erre senki sem figyelmezteti őket.  

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo