A Diamond eszközeivel egyszerűbben és hatékonyabban építhetünk majd ki szolgáltatás-orientált infrastruktúrájú vállalati rendszereket. A BEA szerint jelenleg számos olyan kulcsfontosságú kihívás van, mely a szolgáltatás-orientált architektúrák segítségével oldható meg - nyilatkozta Vittorio Viarengo, a BEA termékstratégiáért és termékmenedzsmentért felelős alelnöke a bejelentés kapcsán. Ezek közül kettő emelkedik ki: az igény arra, hogy a rendszerek és az általuk nyújtott szolgáltatások a nap huszonnégy órájában, karbantartási és hibaelhárítási időkiesés nélkül elérhetők legyenek, valamint az az elvárás, hogy egy rendszer valamennyi szolgáltatása beazonosítható, osztályozható és a későbbiekben újra felhasználható legyen.
A BEA átfogóan foglalkozott e kérdésekkel, és a megvalósítás érdekében a WebLogic portál új verziójának valamennyi eszközében új funkciókat vezetett be. Az alkalmazások és szolgáltatások karbantartás miatti leállásainak idejét a WebLogic Server Diamond verziója a beépített klaszter-technológia révén csökkenti. E módszer segítségével, amíg az egyik szervert lecsatolják és frissítik, valamennyi tranzakciót át lehet irányítani a klaszter többi alkalmazásszerverére. Miután a szerver visszakerül a helyére, a tranzakciók automatikusan az elkészült alkalmazásszerverre mutatnak, hogy a többi szerveren is elvégezhessék a frissítést.
Hasonló módon lehet majd az alkalmazásokat is frissíteni, úgy, hogy azok több példányban futnak egymás mellett. Az alkalmazás egyik példánya kezeli a régebbi verziók felé irányuló forgalmat mindaddig, amíg ezek az alkalmazások is frissítésre nem kerülnek.
A Diamond verzióban megjelenő új eszköz, a Quicksilver, a szolgáltatások korszerű kezelésével kapcsolatos kihívásokra kíván választ adni. A BEA szerint az ESB-technológia és a webes szolgáltatások kezelése voltaképpen ugyanannak a problémának két különböző oldalát jelenti, ezért célszerű a két technológiát egy termékben ötvözni.
A Quicksilver támogatja a WS-Reliable Messaging résszabványt, amely biztosítja, hogy az üzenetek valóban a valódi címzetthez jussanak el. A BEA meggyőződése szerint ez a résszabvány előbb-utóbb feleslegessé teszi az olyan üzenetküldő busz-szoftvereket, mint például az MQ-sorozat. A Quicksilver azonban a WS-Reliable Messaging mellett még támogatja a különféle egyéb üzenetküldő protokollokat is - például a JMS-t és az MQ-t - s így a híd szerepét tölti be a már bevált üzenetküldő protokollok, illetve a szolgáltatás-orientált architektúrák új világa között.