A rendszeres játékot javasolta a Nintendo Wii sportprogramjaival egy Parkinson-kórban szenvedő páciensének Bob Rohrman-nek Ben Herz a Georga-i Orvosi Egyetem fizioterápiával foglalkozó doktora. A Nintendo konzoljának az irányításához ugyanis különböző mozdulatokat kell végezniük a játékosoknak a tévé előtt, a kezükben a készülék távirányítójával. Ha például azt szeretnék elérni, hogy egy teniszprogramban visszaüssék a feléjük szálló labdákat, akkor úgy kell kezelniük a Wii kontrollerét, mintha egy teniszütő lenne a kezükben.
Rohrman egy hónapon keresztül teniszezett és golfozott a számítógépével heti három órát, és úgy érzi, sokat javult az állapota. "Jobban mozgok és sétálok és javult a koordinációm is". - nyilatkozta a nyugdíjas kamionsofőr a New Scientist-nek.
A testmozgás jótékony hatásával bizonyos betegségekre régóta tisztában vannak az orvosok, a mozgásérzékeny irányítóval ellátott konzolok azonban olyan pácienseket is rávehetnek arra, hogy gyakorlatokat végezzenek, akik egyébként nem lennének hajlandóak rá. A számítógépekkel ugyanis egyedül az otthonukban is játszhatnak, ahol nem kell tartaniuk attól, hogy mások is látják az ügyetlen mozdulataikat, vagy a kevésbé kisportolt felsőtestüket. A sportjátékok ráadásul általában csak annyira nehezek, hogy hosszú ideig lekössék a játékosokat, anélkül, hogy különösebb kihívások elé állítanák őket.
Herz húsz Parkinson - kórban szenvedő betegen vizsgálta a számítógépes játék hatásait, akiknek számos fizikai képességeket felmérő tesztben javult a teljesítményük és a mentális állapotuk is jobb lett a tv előtti sportolás hatására. Az amerikai doktor szerint a betegeire azért lehetett ennyire jó hatása a távirányítóval végzett gyakorlatoknak, mert a testmozgás és a számítógépes játék egyaránt az agy dopamin szintjének emelkedéséhez vezet, a Pakinson - kór kialakulását pedig a vegyület hiánya okozza. "Abban reménykedek, hogy a játék lelassíthatja a betegség fejlődését."- mondta Herz egy egészséges játékokkal foglalkozó bostoni konferencián.
A számítógépes játékok felhasználásával az egészségügy több területén is elkezdtek kísérletezni. A Baltimore-ban található John Hopkins kórház kutatói jelenleg egy új végtag protézisen dolgoznak, melyet az alkarjuk izmaival mozgathatnak majd azok, akiknek amputálni kellett a kezét. Az alkaron található izmok azonban, visszafejlődnek, és alkalmatlanná válnak a protézis irányítására, ha nem használják őket elég gyakran. Az orvosok ezért a Guitar Hero nevű játék irányításának az átalakításával próbáltak meg segíteni az amputált betegeken.
A Guitar Hero a világ egyik legegyszerűbb játéka, melyben ahhoz, hogy rocksztárnak érezhessük magunkat egy számítógéphez csatlakoztatott műanyag gitáron kell öt különböző színű gomb közül lenyomni azt, amelyiknek a színe felvillan a képernyőn. Az orvosok pedig a páciensek alkarjára helyezhető elektródákat tettek alkalmassá a játék irányítására, melyek használatával pont azokat az izmaikat mozgatták meg a betegeik, amikkel a reményeik szerint a protézisüket is fogják.
Bár átfogó tanulmányok idáig nem születtek a számítógépes játékok hatásáról a különböző betegségekre, az új mozgásterápiás eszközökkel végzett kísérletekkel biztató eredményeket értek el az orvosok világszerte. Herz szerint ráadásul ez még csak a kezdet. Az Xbox 360 fejlesztés alatt álló kamera kontrollere, a Natal az egész testet egy számítógép távirányítójává alakítja. Az E3 játékfejlesztői konferencián bemutatott eszköz érzékelői felhasználó összes mozdulatát és a szavait is képesek lesznek értelmezni, és a számítógép irányítására alkalmas jelekké alakítani. A Microsoft mellett pedig a Nintendo és a Sony is fejleszt új, mozgásérzékeny kontrollereken a játékgépeihez.
Mivel a számítógépgyártók általában megfizethető áron hozzák forgalomba a játékgépeiket, a gépek és az új kontrollereik megvásárlását fizioterápiára szoruló páciensek is megengedhetik maguknak. A jelek szerint pedig, minden új, a játékosok számára fejlesztett eszközt fel tudnak majd használni a mozgásterápiával foglalkozó orvosok.