Ugrásszerű fejlődés jön?

Míg a versenyszférában a nagyvállalatoknál a hálózatok és az alkalmazások egységes rendszerré válnak, eközben az informatikai fejlesztések egyes területeinél a nagy piaci potenciállal rendelkező kis- és középvállalati szférára kerül a hangsúly. Mindemellett előtérbe kerül a hálózatokhoz egyre jobban kötődő lakossági szegmens is, amely egyre több csatornán veszi igénybe a multimédiás tartalmakat. A Cisco jelentős fejlesztési igényt lát a hálózatok terén mind a vállalatok, mind a közszféra, mind a lakosság körében.

"Az 1990-es években az internetkorszak kezdete nagy reményekkel kecsegtetett - éreztük, hogy fontos változások vannak kialakulóban, az internet meg fogja változtatni az élet minden területét, kihat a munkára, a tanulásra, a szabadidő eltöltésére. Azonban ma már látjuk, hogy az internetkorszak kezdetének ígéretei igazából napjainkra váltak valóra - az emberek számára a hálózat a kapcsolatteremtés, a kommunikáció, a közösségépítés eszköze lett, a vállalatoknak pedig fel kell készülniük egy új gazdasági modellre, amelyet a személyre szabott termékek és szolgáltatások, és a munkaerő teljesen új együttműködési formái határoznak meg." - hangsúlyozta Papp István, a Cisco Systems Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója bemutatkozó sajtótájékoztatóján.

A Cisco hazai vezetője az internet világában négy meghatározó trendet lát: a digitalizálódással ma már bármely analóg tartalom - szöveg, adat, fotó, film, zene - elérhető, a virtualizáció révén pedig könnyen, gyorsan és olcsón változtatható, terjeszthető digitális formában. A mobilitás lehetővé teszi, hogy e tartalmakat bárhonnan, bármikor elérhessük. A negyedik megatrend pedig mindezen digitális tartalom személyessé válása. A felhasználó maga határozza meg, hogy milyen információt milyen formában, mikor kíván megtekinteni, fogadni, illetve a virtuális térben maga is közlővé válik.

Míg az internet korszak kezdetén többnyire számítógépek csatlakoztak a hálózatokhoz, ma már a telefonoktól a kéziszámítógépeken át a szórakoztatóelektronikai és háztartási készülékekig az eszközök sokasága rendelkezik online kapcsolattal. A Forrester Research adatai szerint 2005-ben világszerte 750 millió eszköz csatlakozott az internetre, várakozásaik szerint ez a szám 2010-re 14 milliárdra növekszik majd, így a hálózatok a kommunikáció első számú platformjává válnak.
 

Hálózatok

A BellResearch Magyar Infokommunikációs Jelentésének legfrissebb adatai szerint napjainkra a helyi (LAN) hálózatok a nagyvállalati körben lényegében már teljesen elterjedtek (97%), és viszonylag kedvező az arány a középvállalatok körében is (81%). A kisvállalatoknak azonban egyelőre csupán 40%-a rendelkezik helyi hálózati alapinfrastruktúrával. A közszféra alig előzi meg a kisvállalatokat (43%), így a hatékony, szolgáltató állam megvalósításához még jelentős fejlesztésekre van szükség.

A hálózat mára a szervezetek működését biztosító alapvető platformmá vált, a technológiai architektúrák szorosan együttműködnek az új üzleti architektúrával. Megjelentek az intelligens információs hálózatok, amelyekben a hálózat már nem csak irányítja, hanem értelmezi és minősíti is az adatokat, és ezáltal korábban elképzelhetetlen funkcionalitást, hatékonyságot és biztonságot nyújt.

A helyi hálózatok terjedése kapcsán új üzleti modellek is megjelennek. Egyrészt a nagyobb vállalatok egyre gyakrabban választanak outsourcing konstrukciókat, másrészt egyre több helyen jelennek meg a menedzselt szolgáltatások, amelyek a LAN infrastruktúrát, a hálózatbiztonsági megoldásokat és IP telefóniát elérhetővé teszik a szűkös költségvetéssel és szakemberhiánnyal küzdő kisebb cégeknek is.#page#

Vezeték nélkül

A vezetéknélküli (WLAN) és WiFi hálózatok elterjedtsége csak a nagyvállalati szektorban mondható jelentősebbnek (48%), annak ellenére, hogy különösen a kisebb, gyakrabban költöző cégeknél a WLAN megoldások jelentős mobilitási előnyökkel járhatnak. Ugyancsak a WLAN technológia az alapja a kereskedelemben, logisztikában, egészségügyben nagy jövő előtt álló RFID megoldásoknak. A fix és mobil telefóniás hálózatok konvergenciájával pedig a legújabb fejlesztéseknek - így a Cisco Unified Communications technológiának - köszönhetően az új generációs mobiltelefonok már szabadon migrálhatnak a vezeték nélküli és a GSM hálózatok között.

A hálózatok és az ezekre épülő alkalmazások egyre inkább ágazat-specifikussá válnak, azaz az egyes piaci szektorok (pl. pénzügy, kereskedelem, gyártás, turizmus, stb.) sajátosságaira épülnek. A Cisco Systems komoly piaci potenciált lát e téren a következő években, az erre irányuló igényeket az egyes vertikumok igényeire fejlesztett megoldásaival elégíti ki.

A hálózatra, mint platformra épülő e-üzleti alkalmazások között a legelterjedtebbek az ügyfélszolgálati és e-banking megoldások, továbbá az elektronikus beszerzés. Megjelentek ugyanakkor, és fejlesztési tervek között egyaránt szerepelnek a videokonferencia, távmunka és e-learning alkalmazások is. Az e-üzleti alkalmazások előretörését jelzi, hogy az Infokommunikációs Jelentés az IT fejlesztések fő fókuszterületei között mind az üzleti, mind a közszférában első helyen említi a honlapok fejlesztését, amelynek kapcsán a Cisco az e-szolgáltatásokat és elektronikus tranzakciókat is lehetővé tevő, interaktív második generációs honlapok elterjedését jósolja.

Biztonság Magyarországon

Az Infokommunikációs Jelentés szerint a magyar cégek jelentős része az IT biztonsággal kapcsolatban elsősorban még mindig csak a vírusvédelemre gondol. E megoldások elterjedtsége nagy (90%), de ez egyben azt is jelenti, hogy a vállalatok 10%-a még a legalapvetőbb biztonsági megoldással sem rendelkezik.

A tűzfalak penetrációja is növekedést mutat, de ez az arány (64%) korántsem megnyugtató, mert azt jelenti, hogy a vállalatok harmada nem védi a hálózatának határait. Nagyon szembetűnő a naplózás hiánya: a cégeknek csupán 19%-a figyeli a naplóállományt rendszeresen, tehát több mint 80%-uk nem is tudja, hogy milyen - sok esetben komoly veszélyt jelentő - események történnek a hálózatukban.

Lakossági hálózatok Magyarországon

Az elmúlt 3 évben több mint duplájára -  8,7-ről 19,7%-ra - nőtt a lakossági internet-ellátottság aránya. Ezen belül a szélessávú hozzáférések aránya még jelentősebben nőtt, a 2003-ban mért 2,2%-ról több mint 8-szoros növekedés mellett mára meghaladja a 15%-ot.  Mindezek a folyamatok az egyre szélesebb körű felhasználás (3play, 4play) irányába mutatnak, és itt is előtérbe kerülnek az integrált szolgáltatások. A kutatás szerint a háztartások 15%-ában négy, 28%-ában három, 30%-ában pedig két távközlési szolgáltatást vesznek igénybe, amelyek integrációja hamarosan szükségszerűvé válik.

Az alapvető internetes szolgáltatásokon - elektronikus híroldalak, információszerzés, levelezés - túl említésre méltó a virtuális közösségek kialakulása -például az iwiw és más közösségi oldalak - megerősödése.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo