PP: A programajánló szerint „Az innováció és kreativitás az IKT iparág fő mozgatórugói, ezért a Mentán is fókuszba kerülnek ezek a területek". Miben segítheti az IKT-cégeket és így Magyarország versenyképességét e két kulcsterület?
KT: 2009 az innováció és a kreativitás éve. Ezt a két fogalmat ma gyakran a válságból való kilábalás lehetséges útjaként említik, és ezért ezek különös jelentőséget kapnak a gazdaságban multiplikátor szerepet betöltő IKT szektorban. Az elmúlt időszakban - a válságtól függetlenül is - Magyarország még régiós versenytársaihoz képest is lemaradt az információs társadalom kiépítésében. (Erről egyébként Hankiss Elemértől hallunk majd egy előadást.) Az IKT-szektor fejlődése véleményünk szerint a leghatékonyabb eszköz a lemaradás kijavításában, ráadásul a szektor képviselői, a tagvállalataink nem keveset tettek már a közös ügy érdekében. Jó példa erre a két éve indult Titán-program, amely támogatására eddig a magánszféra több mint kétmilliárd forinttal járult hozzá, szemben a kormányzattal, ami eddig jórészt csak ígéreteket tett. Hasonló kritikákat fogunk megfogalmazni - szerintem tagjaink képviselőivel karöltve - a pályázati csúszásokról és a csökkentett büdzsékről egyaránt, amelyek a válság alatt még nehezebb helyzetbe hozzák a szektor képviselőit, és nyilvánvalóan nem segítenek az ország lemaradásán sem.
PP: A programot nézve jól látszik, hogy az IVSZ a kormányzat és az ellenzék részéről is számos ismert embert meghívott előadónak és kerekasztal-résztvevőnek egyaránt. Egyfajta beszámolót/beszámolást vár e szakpolitikusoktól az IVSZ?
KT: A jövő évi választások előtt remek lehetőséget adunk mindkét oldalnak egyaránt, hogy ismertesse tagjainkkal elképzelését és programját. A fesztiváloktól megszokott módon, a nulladik napon a fő „attrakció" a Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszterrel folytatott üzleti vacsora lesz.
A miniszter szereplésére már csak azért is nagy várakozással tekintünk, mert nem hivatalos forrásokból úgy értesültünk, hogy az IVSZ által készített tanulmányra támaszkodva fogadja el a kormány új akciótervét.
PP: Az IVSZ úgy tervezi, hogy a Menta sokkal inkább interaktívabb rendezvény lesz a megszokott konferenciákkal ellentétben.
KL: Igen, Menta érthető úgy is, mint „menedzser-találkozó". Az első nap délelőttjén a fent említett okok miatt (is) vendégeink lesznek a jelen parlament és kormányzat meghatározó szakpolitikusai, mint Baja Ferenc, Nyitrai Zsolt és Pettkó András.
A terveink szerint rövid előadások és az IVSZ szakértőjének összefoglalója után a rendezvény résztvevői kérdezhetnek és kifejthetik véleményeiket. Hasonlóképpen, ugyan Strassbourgban elkezdődött az őszi ülésszak, így a képviselők nem értek rá, de a Brüsszelben dolgozó magyar köztisztviselők beszámolnak az uniós kezdeményezésekről, illetve az IVSZ uniós megfelelője, a Digitaleurope első embere, Bridget Cosgrave is felszólal.
PP: A tavalyi rendezvényen az IVSZ lehetőséget biztosított arra, hogy a „Mitől lesz sikeres egy vállalkozás?" kérdéskörre hasznos tanácsokat és tippeket kapjanak a résztvevők.
KL: Igen, és ez idén sem marad el: péntek délelőtt 2-3 kisebb kerekasztal keretében a MAG Zrt. és az NFÜ képviselői adnak tájékoztatást. Emellett a pénzügyi világ új irányairól és az adópolitiká(k)ról Kupa Mihály tart előadást. Úgy szeretnénk, ha a korábban megszokott, nagy távlatok feltérképezése helyett idén, a választások előtt, a közeljövő 3-5 éves időszak legégetőbb kérdéseire kaphatnánk megnyugtató válaszokat.
A Menta részletes programját itt találja.
A már visszajelzett résztvevők listája erről a linkről tölthető le.