Nagy sikerrel zárult a nemzetközi megakonferencia - nyilatkozta Máray Tamás, a NIIF műszaki igazgatója. Az összes földrészről, a világ majd' minden fejlett országa képviseltette magát, s igen komoly színvonalú előadások hangzottak el. Színesítette a rendezvényt számos speciális program is, mint például az amerikai általános- és középiskolások bekapcsolódása, ugyanis náluk már az alsóbb szintű oktatási intézményekben is rendelkezésre áll a technika. Mivel a gyerekek is figyelemmel kísérték az eszmecserét, külön kérésük volt, hogy az egyes földrészekről jelentkező felszólalók először mutassák be térképen, hol helyezkedik el országuk, városuk.
Természetesen lehetett kérdéseket intézni, valamint - és ez a rendszer legnagyobb előnye - az aktuális előadó prezentációkat, vetítést, zenét, filmet vagy fotót játszhatott be kedve szerint, s azt a nézők élőben láthatták-hallhatták. Az eseményeket a weben is nyomon lehetett követni, sőt az előadásokról és vitákról készült felvételeket utólag is meg lehet tekinteni a www.megaconference.org oldalon.A virtuális rendezvény nyelve angol, technikája pedig a H323 MCU (Multipoint Control Unit) videokonferencia szerver, amelyet - egy Polycom készüléket - Magyarországon az NIIF rendszeréhez a KFKI Csoporthoz tartozó LNX Hálózatintegrációs Rt. szállított. Erről a speciális műszaki megoldásról csak annyit - részletezte Máray Tamás - hogy nélküle kettőnél többszereplős videokonferenciát nem lehetne szervezni az interneten. A sokrésztvevős konferenciákhoz igen költséges eszközök kellenek, mint amilyen a fent említett speciális videokonferencia szerver. A megoldás terjedése látványos - erről beszél a résztvevők számának ugrásszerű növekedése is, bár a szervezők által mozgósított 30 szerverből a kelet-európai régióra összesen egy jut, mégpedig az, amelyik Magyarországon található. Így a környező országokból jelentkezők - a program lengyel, szlovák, horvát, sőt még olasz és görög résztvevői is - mind "rajtunk" keresztül jelentkezett be.
A technika viselkedését egyébként a szervezőkön és a műszaki személyzeten túl a gyártók is árgus szemmel figyelték. Rengeteg végpontberendezés vizsgázott most egyszerre megbízhatóságból (24 órás program), kompatibilitásból (sok gyártó sokféle terméke), és minőségből. A gyártók különböző technológiai díjakat is kitűztek ennek kapcsán. A rendszer végül mindenki megelégedésére, megfelelő kép- és hangminőségben közvetítette az eseményeket.
A magyar intézmények közül a Debreceni Egyetemből Gál Zoltán csapata tartott előadást Élet az Unió keleti határán címmel, amelyen a technikai lehetőségeket kihasználva videót, prezentációt, animációkat és grafikákat vegyesen alkalmazva mutatta be hazánkat, valamint az Egyetem munkáját, eredményeit, jövőbeli terveit és a közös kutatási lehetőségeket.
Máray Tamás hangoztatta, Magyarországon eddig 48 intézményt sikerült csatlakoztatni a hálózathoz, amely komoly eredmény, de kívánatos lenne további intézményeket, egyetemeket is bevonni, mivel a beruházások rövidtávon is jelentős megtérülést eredményeznek, s emiatt óriási az érdeklődés rá.