A Microsoft Research and Innovation Fair kiállításon a Microsoft Corporation számos, a vállalat laboratóriumaiban és európai partnereinél jelenleg fejlesztés alatt álló újdonságot mutatott be. A kiállításon megjelenő grafikus, könnyen tanítható, a robotok vezérlését akár Smartphone-ról is lehetővé tevő robotprogramozási nyelv, valamint a többféle, vezeték nélküli megoldás előnyeit dinamikusan egyesítő, nagysebességű kapcsolatot biztosító nyilvános hozzáférési pont technológia önmagában is igazolja, hogy együttműködésen alapuló innovációval megteremthetők a világszintű gazdasági növekedés feltételei. A technika határai egyszerre tágíthatók ki olyan rendkívül szerteágazó területeken, mint a mobil eszközök, a biztonság, az ember-gép kapcsolatok, vagy a következő generációs adathordozók.
A kiállításon Rick Rashid, a Microsoft Research alelnöke és Andrew Herbert, a Microsoft Research Cambridge igazgatója bemutatták az External Research Office-t, amely Európa legkiválóbb kutatóinak erőit egyesítve újabb alkotóelemekkel járul hozzá a mai tudásunk határait feszegető számítástechnikai és tudományos újdonságok következő hullámához. A kutatóintézet három területen igyekszik segíteni a közös európai kutatásokat: új számítási paradigmák, számítástudomány valamint társadalomközpontú alkalmazások. Mindezen kutatási befektetések mellett az External Research Office egy szellemi tőke-fejlesztési programot is vezet, amely a jövő európai tudósainak képzését, szakmai fejlődését és felemelkedését hivatott segíteni. A Microsoft a Microsoft Research Cambridge 1997-es megalapítása óta szinte hagyományosan több mint 100 európai egyetem több mint 2000 hallgatóját és tudósát támogatja különböző juttatásokkal és képzésekkel, ezzel ösztönözve az egyetemi kutatásokat, így az együttműködés keretei már régóta megalapozottak.
A Microsoft bevételének jelentős részét kutatás-fejlesztésre fordítja, ebben a pénzügyi évben 6,1 milliárd dollárt költött alapkutatásokra, új fejlesztések beindítására, technológiák átadására és termékfejlesztésre. A Microsoft Research Cambridge laboratórium a University of Cambridge területén található, és több mint 80 kutatót foglalkoztat, akik elsősorban a programozási nyelvek, a biztonság, az adatkinyerés, a gépi tanulás, a számítógépes látás, az operációs rendszerek és a hálózatok témakörével foglalkoznak.