Bármennyire nem ajánlott, előfordulhat, hogy a nyaralás alatt is rá-rá kell pillantanunk a céges mobilra. Megválaszolunk néhány levelet, elintézünk pár dolgot. Hogyan tudjuk mindezt kényelmesen és biztonságosan menedzselni? A NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet ezzel kapcsolatban ad néhány tanácsot.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Az első és legfontosabb lépés a távoli munkavégzéshez használt eszköz biztonsága. Legyen szó akár a saját okostelefonunkról, amelyen a tengerparton koktélozva böngésszük a levelezést, akár a céges laptopról, amelyet használva a szállodai szoba hűvösében az utolsó simításokat végezzük a határidős prezentáción, ügyelnünk kell arra, hogy ne essen baja az eszköznek. Hiszen a kütyüink a nyári utazások alatt általában nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint az év többi részében.
Az okostelefonunkhoz érdemes beszerezni egy vízhatlan tokot, hogy a vízparton se a víz, se a homok vagy a por ne okozhasson benne károkat. Zsúfolt helyeken, például strandokon pedig semmiképpen ne hagyjuk őrizetlenül a holminkat, hiszen komoly anyagi és eszmei kárral járhat, ha egy tolvaj az okostelefonunkkal együtt a rajta tárolt céges adatokat is meglovasítja.
Tudjuk biztonságban adatainkat!
A vállalatok szempontjából nézve ilyen helyzetekben a fizikai biztonság mellett a céges tulajdonú eszközökön tárolt információk biztonsága lehet a másik nagy aggály. Ha az adatok a vállalat infrastruktúráján kívül vannak, nehezebb védeni őket, a távoli munkához azonban szükség lehet rájuk. Kézenfekvő megoldás a biztonsági mentések készítése, illetve a merevlemezen tárolt adatok titkosítása.
A meghekkelhetetlen emberek 5 szabálya
Bár rengeteget hallani az internetes biztonság fontosságáról, sajnos a legtöbben még nem szentelnek ennek kellő figyelmet. Pedig a szakértők azt mondják, nincs olyan gép, ami biztonságban van a hackerektől, csak olyan, amit még nem támadtak meg. Vannak viszont módszerek, amivel tulajdonképpen meghekkelhetetlenné válunk.
Szintén hasznos lehet egy olyan megoldás, amellyel a felhasználók maguk is elvégezhetnek alapvető felügyeleti feladatokat, akár távolról is. Például megkereshetik vagy lezárhatják mobil eszközeiket, átállíthatják a jelszavukat és törölhetik a rajtuk tárolt adatok egy részét vagy egészét. Ez különösen akkor jöhet jól, ha elveszítjük az okostelefonunkat vagy tabletünket, vagy esetleg ellopják azt.
Óvakodjunk a nyilvános wi-fi hálózatoktól!
Nyaraláskor sokszor nagy a kísértés, hogy a tengerparti vendéglő teraszán ücsörögve, az étterem nyilvános és ingyenes wi-fi hálózatára kapcsolódva azonnal feltöltsük a frissen lőtt fotókat Instagramra vagy Facebookra. A jelszóval nem védett wi-fi azonban biztonsági kockázatokat rejt. Érdemes inkább ilyenkor a szállásunkon elérhető hálózatot használni, amennyiben elég biztonságosnak találjuk. Hasznos megoldás lehet továbbá, ha mobilnetet is tartalmazó roaming hetijegyet vásárolunk a külföldi tartózkodásunk idejére, így nem függünk a közelünkben elérhető wi-fiktől.
Tegyük biztonságossá az elérést!
Egy munkáltató természetesen joggal várja el az alkalmazottjától, hogy a munkahelyén kívül is mindent megtegyen a vállalati eszközök és adatok biztonságáért. Ugyanakkor a munkaadónak is felelőssége és érdeke, hogy biztosítsa a hatékony, egyben biztonságos távoli munka feltételeit. Ehhez elengedhetetlen, hogy az alkalmazott rendelkezzen a megfelelő eszközzel, és mindig, mindenhonnan biztonságos feltételek mellett férhessen hozzá a munkához szükséges erőforrásokhoz, fájlokhoz és alkalmazásokhoz. Vannak megoldások, melyeken keresztül a felhasználók bármikor, bárhonnan, bármilyen eszközről elérhetik és megoszthatják a dokumentumaikat, miközben a rendszergazdák a meglévő tűzfalakat és hozzáférési jogokat használhatják a szervezet biztonságának fenntartásához.