Kezdődhet az internet reformja

Múlt héten Rio de Janeiro-ban zajlott az ENSZ által idén második alkalommal szervezett internet-kormányzásról szóló konferencia.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A World Internet Governance Forum, IGF, egyfajta informális találkozó, ahol az érdekeltek (kormányzati szereplők, a technológiai iparágak képviselői és civil szervezetek mintegy 1500 képviselője) mintegy nyolcvan különböző munkacsoportban és öt plenáris ülésen vitatták meg az aktuálisnak tekintett kérdéseket - írja a Jogi Fórum.

Az eseményen ennek megfelelően téma volt az internet biztonsága, a hozzáférés, a diverzitás és a továbbra is rohamosan terjedő médium infrastrukturális igényei. Felmerültek a szokásos, anonimitás kontra nyomon követhetőséggel kapcsolatos kérdések, a harmadik világ (főként az afrikai országok) információs társadalmi lemaradása, az árak csökkentése és a technológia fejlődésével járó energiaigény és hulladéktermelés problémái is. (A hazai népesség 56 százaléka ma még digitálisan írástudatlan, de a cégek informatizálásának tekintetében is elmaradottnak számít hazánk.)

Máshogy felügyelnék a netes tartalmakat

A fórumon több javaslatot is megfogalmaztak az internet kormányzásáért felelős szervezet, az ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) jogköreinek visszaszorítása érdekében. Az ENSZ hivatalos álláspontja szerint azonban a világszervezet nem kíván szerepet vállalni az internet irányításában, egyelőre megelégszik azzal, hogy az IGF megrendezésével kiáll annak további terjesztése mellett.

Az ICANN szerepével elégedetlen országok úgy látják, hogy éppen az ilyesfajta civil együttműködésből kiindulva lehetne a felügyeleti reformokat végrehajtani. Az egyik, a házigazda brazilok által felvetett ötlet szerint az ICANN feladatainak szétdarabolása lenne a megoldás.

A különféle funkciók szétválasztásával létrejöhetne egy, a legfelső szintű doménneveket (mint például a .hu Magyarország esetében) felügyelő nemzetközi hatóság (Generic Name Supporting Organisation, GNSO), míg az internetes címek (pl. IP címek) kiosztásával egy másik szervezet foglalkozna.

A javaslattevők szerint az ICANN hatásköreinek effajta szétválasztásával megfelelő nemzetközi egyensúlyt lehetne létrehozni az internet irányítása tekintetében és a jelenleg széles feladatokkal felruházott szervezet csak a kiszervezett tevékenységek összehangolásáért lenne felelős. (Az Egyesült Államokban már az internetadó ötlete is felmerült.) 

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo