A lehetőségek maximális kihasználása és a gazdasági fejlődés ösztönzése érdekében az Európai Bizottság ma a műholdas navigációs alkalmazásokról szóló Zöld Könyvet fogadott el. Ez a dokumentum minden érdekeltnek lehetőséget kínál a véleménynyilvánításra a műholdas navigációs alkalmazásokkal, valamint azzal kapcsolatban, hogy a közszektor milyen szerepet játszhat az ilyen alkalmazásokat szabályozó keret létrehozásában és a konkrét célok meghatározásában.
Jacques Barrot, az Európai Bizottság alelnöke, közlekedésügyi biztos a következőképpen nyilatkozott: "A Galileo pályára állításával kapcsolatos költségek és erőfeszítések igazi értéke az, hogy egyedülálló lehetőséget jelent új alkalmazások és új uniós munkahelyek létrehozására, valamint a gazdasági növekedés ösztönzésére. A gazdasági megtérülés sokszorosan meghaladja a rendszerre fordított költségeket."
400 milliárdos piac
Az Európai Unió a Galileo nevű globális műholdas navigációs rendszer kiépítésén fáradozik, amely 2011-től kezdve helymeghatározó, navigációs és időmeghatározó szolgáltatásokat nyújt majd. Jelenleg egy kísérleti műhold már Föld körüli pályán van, a második 2007-ben követi majd. A Galileo-rendszer fejlettebb, hatékonyabb és megbízhatóbb lesz a jelenlegi GPS-rendszernél (az Egyesült Államok globális helymeghatározó rendszere). Folyamatosan fejlesztik az alkalmazásokat, melyek lefedik az élet minden területét és a világgazdaság az összes ágazatát. A műholdas navigáció piaca, amelyben a Galileo jelentős szerepet játszik majd, 2025-re várhatóan 400 milliárd eurós forgalmat fog lebonyolítani.
A műholdas átvitel ma már az élet természetes velejárója a távközlésben, a televíziózásban, a számítógépes hálózatok, a légi és tengeri közlekedés terén, valamint számos más területen. A Galileo-rendszer alkalmazásai rendkívül különböző természetűek, a lehetőségek száma pedig végtelen. Alkalmazása hasznot hoz majd a biztonságos és hatékony közlekedés minden területén (légi, tengeri, közúti, vasúti sőt a gyalogos közlekedésben is), a krízisek és vészhelyzetek kezelése terén, valamint a különböző kereskedelmi ágazatokban történő alkalmazása terén is (pontos mezőgazdasági tevékenység, az online pénzügyi tranzakciók biztonsága, az elektromos áram optimális elosztása a nagyfeszültségű vezetékek mentén, turizmus, stb.).
A Zöld Könyv a műholdas navigációs alkalmazások fejlesztésének keretét határozza meg. Elsősorban az a célja, hogy vitát kezdeményezzen az érdekelt felek között, és a közszektor lehetséges feladataival kapcsolatos új ötleteket vár, hogy az ilyen alkalmazások fejlesztését támogassa. A dokumentum kérdéseket tesz fel az alkalmazások fejlesztésére, magánéleti és etikai problémákra, a szabályozási környezetre és más témákra vonatkozóan. 2007 szeptemberében az Európai Bizottság összefoglalót készít a nyilvános vita eredményéről, és cselekvési tervet dolgoz ki, amely tartalmazni fogja a 2008-tól ajánlott gyakorlati rendelkezéseket. A nyilvános konzultáció négy hónapig tart, és az általános internetes eszközökön keresztül folyik majd. Ezzel párhuzamosan versenyt rendeznek fiatal feltalálók számára, hogy a műholdas navigációs technológiák és szolgáltatások használatával kapcsolatos új ötleteket támogassák.
Előzmények
A Galileo Európa műholdas rádiónavigációs rendszere. Az Európai Bizottság kezdeményezésére indították el a programot, és az Európai Űrügynökséggel közösen fejlesztik. A szolgáltatások új generációjának fejlesztésére készít fel, többek között a közlekedés, a telekommunikáció, a mezőgazdaság és a halászat terén. A Galileót civil felhasználásra tervezték, és az uniós intézmények irányítása és ellenőrzése alatt áll majd. A Galileo garantált minőséget és folyamatosságot kínál, ami sok alkalmazási területen alapvető. A jelenlegi GPS-rendszert kiegészíti és interoperábilis. A két rendszer együttes használata világszerte jelentősen javítja majd a navigációs és helymeghatározó szolgáltatások megbízhatóságát és elérhetőségét.