Magyarországon az otthoni számítógép-használók 93%-a, mintegy 4 253 000 ember használ valamilyen vírusirtó programot. Az NRC Piackutató reprezentatív felmérésének eredményei szerint a vírusirtó-használók 43%-a NOD32 antivírus rendszert telepített számítógépére. A szlovák vírusirtót két ingyenes (cseh) antivírus követi, az avast! 14, illetve az AVG 11%-os részesedéssel. A negyedik helyre a Norton Antivirus került 8%-kal.
A sebesség a legfontosabb
A vírusirtó kiválasztásakor a legfontosabb információforrást a különböző személyek - szakemberek és ismerősök - ajánlásai jelentik, a megkérdezetteknek csupán 3%-a válaszolt úgy, hogy a döntésben hirdetések befolyásolták. A legmeghatározóbb szempont, hogy a biztonsági szoftver ne terhelje, ne lassítsa le a számítógépet, majd ezt követi az ár.
Kattintson a felmérés eredményihez!
A vírusirtó-használók 17%-a fizetett a programért, 9% boltban, míg 8% az interneten keresztül vásárolta meg. Emellett 11% azoknak az aránya, akik valamilyen más módon - például a megvásárolt számítógéppel együtt - jutottak teljes értékű fizetős szoftverhez. A felhasználók 50%-a ugyanakkor valamilyen ingyenes szoftvert, vagy egy fizetős vírusirtó próbaváltozatát telepítette. Végül 22% azon felhasználók aránya, akik nem tudták megmondani, hogy milyen változat fut náluk, vagy "valamilyen más" verziót használnak - ebbe a csoportba mintegy 935 000 ember tartozik.
A márkától függetlenül a felhasználók többnyire meg vannak elégedve vírusirtójukkal, de leginkább azok elégedettek, akik a piacvezető NOD32 vírusirtót telepítették.
Gyakori a számítógépes fertőzés
Az otthoni számítógép-használók 71%-ával fordult már elő valamilyen fertőzés, ennek legjellemzőbb következménye a számítógép újratelepítése (80%), valamint egyes dokumentumok sérülése (37%) volt, 9%-uknak pedig kisebb-nagyobb összeget is kellett fizetniük a vírusmentesítésért.
A felhasználók többsége így leginkább attól tart, hogy a számítógépen tárolt adatok elvesznek egy vírustámadás miatt. Ezt a félelmüket erősítheti, hogy 45%-uk nyilatkozott úgy, hogy otthoni számítógépén vannak olyan bizalmas dokumentumok, melyek illetéktelen kezekbe kerülése kellemetlenül érintené. A válaszadók a biztonsági problémák legfőbb okainak a nem megfelelő védelmi programokat, valamint a hackereket tartják. A veszélyek ellen a vírusirtó program használata mellett leginkább tűzfallal (82%), spamszűrővel (51%) és kémprogram eltávolítóval (39%) védekeznek.
A minta reprezentatív a 18-69 éves otthoni számítógép-használókra (mintegy 4 574 000 fő) nem, életkori csoportok, településtípus, valamint végzettség szerint az NRC-TNS Interbus kutatás adatai alapján.