Hogyan fejleszt a magyar?

2007-ben jelentősen felértékelődött az infokommunikáció szerepe a Magyarországon működő vállalatok körében, a cégek nehézségeik ellenére is előszeretettel költenek IT-fejlesztésekre. - derül ki a Szervezési és vezetési Tudományos Társaság, az SAP és a Sun Microsystems által végzett felmérésből.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A válaszadók 45 százaléka kifejezetten fontosnak értékelte az IT-háttér fejlesztését, és mindössze 6 százalékuk vélte úgy, hogy ez a terület nem fontos. Balázs Csaba, az SAP Hungary presales menedzsere a Piac és Profit Oniline-nak ezt úgy magyarázta, hogy tapasztalatuk szerint az évi 100 millió forintos forgalmat el nem érő vállalkozásoknak kevésbé fontos az IT-rendszer, és igazán komolyan inkább az évi 5-10 milliárd forintos bevételt elérő cégek állnak professzionálisan IT-rendszerük fejlesztéséhez, üzemeltetéséhez. (Szemben a lakossággal, amely 60 százaléka egyáltalán nem használ számítógépet...)

A tervezett fejlesztéseik között kiugró arányt képvisel az IT modernizációja, majd minden második cég költ majd erre. A legtöbb vállalat (50%) a PC-k, munkaállomások bővítésére költ ebben az évben. A belső hálózat fejlesztésére, integrált vállaltirányítási szoftverre és szerverre a vállalatok nagy része, (40% felett) szintén tervez pénzt fordítani. Az irodai szoftverek és a hálózat fejlesztésére 30-33%-a költ cégeknek, ennél kisebb arányban szerepelnek (24%) a csoportmunka megoldások a vállalatok beruházási terveiben A tudásmenedzsment szoftverek és az elektronikus oktatási rendszerek vásárlását tervezik a legkevesebben (11%).

Céget befolyásoló tényezők

Ütemezés
A vállalatok 40 százaléka rendelkezik fejlesztési ütemtervvel az informatikai rendszerekre vonatkozóan. A fejlesztési ütemterv gyakorisága a cégmérettel együtt szintén növekszik, a 2,5 milliárd Ft feletti bevételű cégek 53 százalékának van ilyen terve, az 1,5 és 2,5 milliárd Ft közötti kategóriában ez az arány 41-re, a 0,5 és 1,5 milliárd Ft közöttiben 33 százalékra csökken.

Az 500 millió Ft alatti árbevételű vállalatok 18 százalékánál alkalmaznak fejlesztési ütemtervet. A vállalatok több mint felénél minimum egy évre, de maximum három évre készítenek fejlesztési tervet.

Ennél rövidebb időszakra a cégek egynegyede, hosszabb időszakra egyhetedük tervez.
A vállalkozások fejlődését külső és belső tényezők egyaránt befolyásolják, befolyásolhatják. A külső tényezők közül az első helyen a törvényi előírások, adóváltozások szerepelnek a félmilliárd forint alatti éves bevételű és a 0,5-1,5 milliárdos bevételű cégek véleménye szerint. A másik két kategóriába eső cégek képviselői a versenytársak térnyerését tartja a legfontosabb befolyásoló tényezőnek. Az Európai Unióhoz való csatlakozást valamennyi osztály a legkevésbé befolyásoló hatásként értékelte.

A vállalaton belül megjelenő befolyásoló tényezők (belső tényezők) közül az alkalmazottak képességeit, képzettségét vélik a leglényegesebb körülménynek a válaszadók. Ezt követően az informatikai rendszer fejlettségét tartják a legtöbbre, a cégek mintegy fele emelte ki ezt a tényezőt. A válaszok szerint minél nagyobb méretű a vállalkozás, annál fontosabbnak érzik a biztos informatikai hátteret.

Fejlesztési tervek

Feltétlenül meg kell említeni a kutatásban résztvevő vállalatok éves forgalmának visszaforgatási arányát. A megkérdezett vállalatok mindössze 3%-ánál nem forgatnak vissza semmit az éves forgalomból. A cégek közel felénél (47%) a forgalom 10% alatti részét forgatják vissza, a válaszadók 21%-a a forgalom 11-20%-át forgatja vissza, míg az éves forgalom 20%-ánál többet visszaforgatók aránya 29%.

A válaszadók 45 százaléka kifejezetten fontosnak értékelte az IT-háttér fejlesztését, és mindössze 6 százalékuk vélte úgy, hogy ez a terület nem fontos. Az idénre tervezett fejlesztéseik között kiugró arányt képvisel az IT modernizációja, majd minden második cég költ majd erre, a 1,5 milliárd feletti kategóriáknál még magasabb, 60 százalék körüli az arány. (Összehasonlításképpen: HR-képzésre 26, logisztikára 21 százalékuk áldoz majd idén.) Balázs Csaba tapasztalatai szerint a cégek például szoftverekre nagyjából éves árbevételük egy százalékát fordítják évente, míg a hardverrel együtt beszerzéseik és fenntartásaik költségei elérhetik a forgalom 3-4 százalékát is. A munkaállomásokat vagy laptopokat gyorsabban cserélik újabbra a cégek, az egész informatikai rendszer megújítása vagy lecserélése átlagosan 6-10 évente történik meg a magyar vállalatoknál, ami megfelel a fejlett országokban tapasztalt időszaknak" - mondta az SAP presales menedzsere.

Kattintson a felmérés eredményeihez!

IT-beruházások

Legtöbben, a cégek fele a PC-k, munkaállomások bővítésére költ idén. A belső hálózat fejlesztésére, integrált vállaltirányítási szoftverre és szerverre a vállalatok jelentős, 40 százalék feletti része szintén tervez pénzt áldozni. Az irodai szoftverek és az internethálózat fejlesztésére a cégek harmada áldoz. Negyedük a csoportmunka-megoldásokat erősítené. A tudásmenedzsment szoftverek és az elektronikus oktatási rendszerek vásárlását tervezik a legkevesebben, a vállalatok mintegy 11 százaléka.

Döntéshozók:

Tájékozódás
A fejlesztési ütemtervhez és a tervezett beruházásokhoz (jelen esetben informatikai beruházásokhoz) természetesen hozzátartozik a választási lehetőségekről való tájékozódás. A kutatási kitért arra, hogy a beruházást tervezők honnan tájékozódnak a különböző (befektetési, fejlesztési) lehetőségekről.

Az IT-beruházások előtt az információkat leginkább, 70 százalékban az internetről szerzik be. Emellett a rendszergazdák és tanácsadók (60%), illetve a beszállítók (56%) is fontos forrásnak számítanak, de nem elhanyagolható arányban megjelentek a személyes ismerősök, kollégák (42%).

Kevesebb szerep jutott a szaklapokból (33%) vagy a prospektusokból történő tájékozódásnak (14%).
A cégek felénél a vele kapcsolatos döntéseket a felső vezetés hozza meg, 16 százalékuknál pedig a tulajdonos; s csak a vállalatok harmadánál osztanak lapot az informatikai szakembereknek.

A beszállítók kiválasztásánál a termékek, tulajdonságai állnak a fontossági sorrend elején. A szakmai felkészültség és hozzáértés, az ár-érték arány szintén lényeges szempont. A cégek saját tapasztalatai az adott beszállítóval kapcsolatban nagyobb hangsúlyt kapnak, mint a személyes kapcsolat minősége és a szállítási határidők. Azonos iparágban szerzett referenciák is befolyásolhatják a döntéshozatalt.

"Az okok nem kizárólag a fejleszéti költségekben keresendők, hiszen Magyarországon  - talán sokak számára meglepő módon - nem az ár a legfontosabb tényező az IT esetében" - mondta Balázs Csaba, aki szerint a megbízhatóság és a minőség tapasztalatuk szerint megelőzi az ár/érték arányt. "Sok esetben, az a tény, hogy melyik informatikai cég logója szerepel a számlán, jelzi egyúttal a megbízhatóságot is: olyan ez mint korábban a Mercedes-kulcs volt a vállalkozók között. "Ha valakinek megbízható, jó nevű cég építi ki vállalatirányítási vagy akár csak ügyviteli rendszerét, az a partnerek szemében sokszor felértékelődik" - magyarázza az informatikus, aki szerint Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban változni látszik ez az attitűd, ott a IT-eszközök beszerzésénél az ár/érték arány áll az első helyen.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo