Gyorsabban kerül le az online platformokról a gyűlöletbeszéd
Az eredmények tanúsága szerint jelenleg az informatikai vállalatok és online platformok a megjelölt tartalmak 89%-át 24 órán belül kiértékelik, és a bejelentők által jogellenes gyűlöletbeszédnek tekintett tartalmak 72%-át eltávolítják webhelyeikről.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
2016-ban, a kódex elfogadásának évében a 24 órán belül kiértékelt tartalmak aránya mindössze 40%-ot, az eltávolított tartalmak aránya pedig csupán 28%-ot tett ki. Ez azt jelzi, hogy
az online platformokat és közösségi hálózatokat üzelmeltető vállalatok komoly előrelépést értek el, és napjainkban már képesek gyors válaszlépéseket tenni,
amikor bejelentést kapnak arról, hogy felületeiken rasszista és idegengyűlölő gyűlöletbeszéd jelent meg.
Az értékelés során ugyanakkor az is megállapítást nyert, hogy a cégeknek jobb visszajelzést kell adniuk azoknak a felhasználóknak, akik a kérdéses tartalmakról bejelentést tettek, és nagyobb átláthatóságot kell biztosítaniuk a jogellenes tartalmakkal kapcsolatos felszólítások és e tartalmak eltávolítása tekintetében.
Egyedi szabályokkal korlátoznák a Facebookot
Kína, Pakisztán, Oroszország korlátozza az Internet használatát. Most Kalifornia is saját szabályozásra készül. Internet-szakértők szerint ily módon éppen a világháló lényege, az általános hozzáférhetőség, a nyitottság kerül veszélybe.
Az Európai Bizottság és négy nagy IT-vállalat (a Facebook, a Microsoft, a Twitter és a YouTube) 2016 májusában fogadta el a magatartási kódexet, mely a jogellenes gyűlöletbeszéd interneten történő terjesztését hivatott megakadályozni. 2018-ban további négy vállalat – a Google+, az Instagram, a Snapchat és a Dailymotion – döntött úgy, hogy csatlakozik a kódexhez. Most a francia „jeuxvideos.com” játékplatform is bejelentette, hogy részt kíván venni a kezdeményezésben. (eu.hu)