Az Európai Unió irányelvében megfogalmazott, az elektronikai és elektromos berendezésekből származó hulladékok kezelésére vonatkozó szabályokat 2005. augusztus 13-tól Magyarországon is alkalmazni kell. Ennek értelmében minden elektronikai és elektromos terméket gyártó, importáló és forgalmazó, hazánkban működő vállalatnak követnie kell az előírásokat. A szabályok nem kevés anyagi ráfordítást igényelnek, hiszen visszavételi, begyűjtési, hasznosítási és ártalmatlanítási feladatok, valamint pénzügyi és biztosítékképzési adók jelentkeznek a kötelezettek oldalán.
A kötelezetteknek két lehetőségük van: közvetlenül maguk végzik el a hulladékkezeléssel kapcsolatos teendőket - a vele járó biztosítékadási kötelezettségekkel és termékdíj fizetéssel együtt -, vagy csatlakozniuk kell valamilyen koordinációs szervezethez, amely leveszi a vállukról ezt a terhet. A COMP-CORD elektromos Hulladékkezelő Koordinációs Kht. nonprofit koordinációs szervezet, amelyet e kötelezettségek átvállalására hozták létre 2005 decemberében.
A megcélzott termékkör főként az informatikai eszközökből származó elektromos és elektronikai hulladékok kezelése. A COMP-CORD célja - a legfőbb piaci szereplőket egyesítve - létrehozni egy olyan, az informatikai piacon keletkező elektromos és elektronikai hulladék kezelését koordináló szervezetet, amely a legmagasabb szinten tudja kielégíteni a speciális minőségi, és ami a legfontosabb: a környezetvédelmi igényeket. Céljaik között a legfontosabb helyen szerepel, hogy a veszélyes anyagösszetevőket tartalmazó e-hulladék ellenőrzött körülmények között kerüljön kezelésre és újrahasznosításra.
Átvállalja a kötelezettségeket
A COMP-CORD rendelkezik mindazon jogosítvánnyal, amellyel a gyártóktól és forgalmazóktól díjfizetés ellenében, szerződésben rögzített feltételek mellett, átvállalhatja kötelezettségeiket, azaz a hulladékok megfelelő arányú begyűjtésének, hasznosításának és ártalmatlanításának szervezését. Ez a díj lényegesen kevesebb, mint amit termékdíj címén fizetni kellene. Azok a cégek, amelyek szerződéses kapcsolatba lépnek a társasággal, mentesülnek hasznosítási kötelezettségük teljesítése alól, illetve termékdíj-mentességet kaphatnak, valamint nem kell a hulladékgazdálkodási törvény szerinti biztosítékot sem képezniük.
A termékdíj-kötelezettségek maradéktalan teljesítésével a hulladék-visszagyűjtési és hasznosítási kötelezettségek nem szűnnek meg, ellenben ez utóbbiak teljesítésével a kötelezettek - a környezetvédelmi törvény alapján - mentesülhetnek termékdíj-fizetési kötelezettségük alól.