Egy robot, drón, könnyen irányítható utakon, vagy a levegőben – de nem találja meg célját, ha erdő sűrűjében vezető ösvényen indítjuk. Erre találtak megoldást svájci kutatók.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Aki erdőben kocog, annak agya sokrétű tevékenységet végez: ügyelnie kell, ne botoljon el kövekben, ágakban, térjen ki más emberek elől – és találjon azután vissza, ha ismeretlen helyen jár. Erre a jelenlegi robotok, amelyek térképek, GPS és az utakra festett jelzések alapján tájékozódnak, alkalmatlanok.
Utakon keréknyomok, világos és sötét felületek, világos kanyarok segítik a gépek tájékozódását, az erdőben azonban néhány méterenként változik a kép – a klasszikus algoritmusok itt nem hoznak megoldást.
A Luganói Egyetem mesterséges intelligencia-kutató központjában „mesterséges idegrendszert“ állítottak fel, erdei ösvényeket ábrázoló fotók ezreiből. A kutatók minden képnél betáplálták, milyen irányba helyes a tovább mozgás.
A mezőgazdaságot is gyökeresen átalakítják a drónok
A precíziós gazdálkodás az elsők között fedezte fel a drónokban rejlő lehetőségeket. A földek felmérése, az adatok kiértékelése és hasznosítása a mezőgazdasági tevékenység során egyre nagyobb teret hódít és forradalmasítja a modern gazdálkodást. Az agro-drónok felhasználásról írt a clue-drone.hu blog.
A program futtatásánál a rendszer az esetek 85 százalékánál jól irányított, egy drónt több száz méteren vezérelt helyesen erdei ösvényen anélkül, hogy a kezelőknek be kellett volna avatkozniuk. Hibák csak akkor keletkeztek, ha az ösvény túl keskeny, vagy túl sötét volt. A svájci kísérletnél három GoPro kamerával készültek a betáplált felvételek.
A Nvidia cég az USA Washington államában indított, immár erősebb processzorral felszerelt drónt, amelynek rendszerébe a svájci kutatók jobb minőségű fotókat tápláltak. A drón egy kilométerig terjedő távon hajtott végre önálló repüléseket hibátlanul az erdőben.
A fejlesztők további feladata biztosítani, hogy a robotok ilyen környezetből is visszataláljanak kiindulási helyükre.
(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)
Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.