Egy meglepő dolgon is múlhat a jólétünk

A szélessávú sebesség minden egyes megduplázódása 0,3 százalékkal növeli a GDP-t, derül ki az Ericsson, az Arthur D. Little és a Chalmers University of Technology tanulmányából. A nagyobb szélessávú sebesség ösztönző hatással van a gazdasági növekedésre, ami az automatizált és egyszerűsített folyamatokból, a nagyobb termelékenységből, valamint az olyan alapvető szolgáltatások jobb hozzáférhetőségéből származik, mint például az oktatás és az egészségügy.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

A tanulmányban figyelembe vett országok
Ausztrália, Ausztria, Belgium, Chile, Cseh Köztársaság, Dánia, Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Izland, Izrael, Japán, Kanada, Korea, Lengyelország, Magyarország, Mexikó, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovákia, Szlovénia, Törökország és Új-Zéland.

33 OECD-tagországban vizsgálták a szélessávú sebesség hatását a gazdaság fejlődésére és megállapították, hogy a sebesség megduplázódásakor 0,3 százalékkal növekszik a GDP. Az Ericsson, az Arthur D. Little és a Chalmers University of Technology az átlagos elért szélessávú sebesség – vezetékes és mobil hálózatokban egyaránt – gazdasági hatásának kimutatásához az országok 2008-2010-es negyedéves adatait vette alapul.
A 0,3 százalékos GDP-növekedés az OECD-régióban 126 milliárd dollárral egyenértékű, amely a Balti-államok összesített GDP-jénél nagyobb összegnek, valamint az elmúlt évtizedben tapasztalható átlagos OECD-növekedés több mint egyhetedének felel meg. A tanulmány szerint, ha a sebesség tovább duplázódik, a 0,3 százalékot meghaladó mértékű növekedést is hozhat. Ha a sebesség megnégyszereződik, 0,6 százalékos GDP-növekedési ösztönzést jelent a szakemberek szerint.

Mindenki nyer

A szélessáv rendelkezésre állása és a sebesség ugyanis fontos hajtóereje a gazdaságnak: az elmúlt évben a szélessávú penetráció minden egyes 10 százalékpontos növekedése egy százalékkal növelte a GDP-t. Ez a növekedés nem csupán az infrastruktúra kiépítése kapcsán létrehozott állások közvetlen és közvetett gazdasági aktivitásából és a gazdaságban tapasztalható közvetlen hatékonyságnövekedésből fakad, hanem az indukált hatásból is, amely a munkamódszerek és folyamatok a társadalom minden szintjén tapasztalható változásából származik.

Ez az indukált hatás a leginkább fenntartható dimenzió, és az említett GDP-növekedésnek akár egyharmadát is kiteheti.


Nagyobb a hatása, mint azt sokan gndolnáko

– A szélessáv képes a gazdasági növekedést ösztönözni azáltal, hogy hatékonyabb folyamatokat hoz létre a társadalom, a vállalatok és a fogyasztók részére – nyilatkozta Johan Wibergh, az Ericsson hálózatok üzletágának vezetője. Új lehetőségeket teremt a fejlettebb online szolgáltatások, intelligensebb közüzemi szolgáltatások, a távmunka és a videokonferenciák (telepresence) előtt. (A magyar soros uniós elnökség jogalkotási prioritásai közé tartozott az európai Digitális Menetrendhez igazodva a szélessávú internet-hozzáférések elterjedésének ösztönzése.)

Öt év alatt ötszörösére nő a szélessávú hozzáférés


– Az egészségügyben például a várakozásaink szerint 500 millió ember fog majd mobilalkalmazásokat használni – tette hozzá a szakember, aki a 2011-es párizsi Broadband World Forum eseményen tartott vitaindító beszédében arról beszélt, hogy a szélessávú hozzáféréssel rendelkezők száma a jelenlegi becsült 1 milliárdról 2016-re körülbelül 5 milliárdra nő, és a többségük mobil szélessávú hozzáféréssel fog rendelkezni.
A csatlakoztathatóság és a szélessáv csupán egy kiindulási pont az innováció, együttműködés és közösségi tevékenységek új módjai felé. A tanulmány eredményei igazolják azokat a kormányzati politikákat, amelyek felismerik és hirdetik a szélessáv fontosságát. (Magyarország a 28. azon a listán, amit a szélessávú internetes technológiában vezető szerepet betöltő országokról készített tavaly az Oxfordi Egyetem.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo