De tulajdonképpen mi is az az IP telefónia? Az IP (Internet Protokoll) telefonálás a szó szoros értelmében elvileg nem is számít telefonálásnak. A hagyományos távbeszélés során ugyanis a hívó készülékétől a hívott készülékéig erre a célra lefektetett telefonkábeleken áramlik az adat (hogy a mobiltelefóniáról most ne beszéljünk), az IP telefónia azonban az internetet használja a digitalizált hang továbbítására. Ennek nagy előnye, hogy míg a telefonkábelek mind valamelyik szolgáltató tulajdonában vannak és ebből adódóan csak borsos áron vehetők igénybe, addig az internet kvázi ingyenes mivolta lehetővé teszi bármilyen adat, így az oda irányított beszélgetés többé-kevésbe díjmentes továbbítását is, mégpedig (szinte) bárhova.
Ebből adódóan az IP telefóniának több fajtája létezik. A legegyszerűbb eset az, amikor két számítógépet kötünk össze az interneten keresztül. Ilyenkor mindkét gép el kell, hogy legyen látva mikrofonnal és hangszóróval, meg egy olyan szoftverrel, amely a hangot digitális jelfolyammá alakítja át, illetve alakítja vissza, amikor az megérkezik.
Maga az interneten keresztül történő továbbítás azonban természetesen akkor is működik, ha beszélgetés közben nem a számítógéphez kötött mikrofonba, hanem egy hagyományos, ám szintén a géphez vagy az internethez kötött telefonkagylóba beszélünk bele. Vannak olyan készülékek (ún. IP telefonok), amelyek számítógép közbeiktatása nélkül is képesek az internetre csatlakozni, ám a megoldások többsége egyelőre a PC-hez köthető modellekre épít.
A harmadik eset az, amikor az IP hálózatra nem közvetlenül mi csatlakozunk, hanem egy helyi hívás áráért a hagyományos telefonvonalon keresztül elérjük az IP szolgáltató központját, s a hívás csak itt kerül át az Internetre. Ennek előnye, hogy nem kell hozzá sem számítógéppel, sem saját Internet-csatlakozással rendelkeznünk, hívásainkat tehát a hagyományos telefonkészülékünkről bonyolíthatjuk, hátránya viszont, hogy a helyi hívás díját ki kell fizetnünk.
Hasonló okokra vezethető vissza az IP hívások másik költsége is. Amennyiben ugyanis nem egy másik IP készüléket, hanem egy „normál” telefonszámot hívunk, akkor a beszélgetés digitalizált adatait az Interneten lebonyolított szakasz után — hanggá visszaalakítva — végül vissza kell vezetni egy hagyományos telefonvonalra, amelyhez a hívott előfizető is csatlakozik. Ez azonban természetesen ismét költségekkel jár, a telefonszolgáltatók ugyanis értelemszerűen a hívások végződtetéséért is pénzt kérnek.
Amit a MyPhone kínál
A számos IP alapú telefonszolgáltatás között a MyPhone több szempontból is egyedülálló. Minden, a rendszerbe csatlakoztatott készülék egyedi (kilenc számjegyű) hívószámmal rendelkezik, amely akkor is állandó, ha internet-hozzáférésünk csupán dinamikus (tehát felcsatlakozásonként változó) IP címet biztosít. A MyPhone hálózatába tartozó IP telefonok teljesen díjmentesen hívhatják egymást, földrajzi távolságtól illetve napszaktól függetlenül. A hívásokért mindössze akkor kell fizetni, ha azok más hálózatba, például hagyományos vezetékes- vagy mobiltársaságok hálózatába irányulnak, hiszen ilyenkor közvetve a hívást végződtető társaság szolgáltatását is igénybe kell vennünk. A beszélgetések azonban ilyenkor is rendkívül olcsóak. Különösen a nemzetközi hívások terén szembeötlő a különbség, hiszen a távolság legnagyobb részét az interneten keresztül teszi meg a hang, és csak az utolsó méterekért/kilométerekért kell fizetnünk. Így például az USA-ba történő hívásokért bruttó 10 forintot kell fizetnünk, de az Európai Uniós országok többsége is megúszható tizenegynéhány forintból. (A mobiltelefonok hívása rendszerint drágább, hiszen a mobilszolgáltatók többet kérnek a hívásvégződtetésért.)
A MyPhone szolgáltatását egyébként akkor is igénybe vehetjük majd, ha csak esetenként van rá szükségünk, és nem szeretnénk beruházni egy IP telefonra. Ilyenkor a cég Pre-Paid kártyáját lesz érdemes megvásárolnunk, amelynek használata mellett betárcsázós módszerrel, a központon keresztül telefonálhatunk kedvező percdíjakkal.
Akár Pre-Paid, akár hagyományos előfizetéssel rendelkezünk, a szolgáltatás igénybevétele nem helyhez kötött, hiszen az internet szinte mindenütt rendelkezésre áll, a MyPhone pedig lehetővé teszi, hogy bárhonnan csatlakozzunk a hálózatra.Továbbá a szolgáltatás igénybe vételéhez nem csak az átalánydíjas szélessávú szolgáltatások megfelelőek, hanem a hagyományos modemes elérés is, hiszen a kellő hangminőség biztosításához ez 56 kbps körüli adatátviteli sebesség bőségesen elegendő.
Négyféle készülék
A MyPhone jelenleg négyféle készüléket kínál szolgáltatásainak igénybevételére. Ezek többségéhez egy hagyományos analóg telefonkészüléket kell csatlakoztatnunk, amelyen keresztül a beszélgetést bonyolíthatjuk. Kaphatóak azonban olyan modellek is, amelyek már egy — egyébként kijelzővel és színvonalas szolgáltatásokkal ellátott — kézibeszélőt is tartalmaznak.
A Taichi 502 VoIP Gateway névre hallgató készülék azzal büszkélkedhet, hogy a MyPhone szolgáltatást számítógép közbeiktatása nélkül is képes igénybe venni, ugyanis önállóan tud csatlakozni az Internetre. De a számítógépet igénylő modelleknek sincs szükségük méregdrága, csúcsteljesítményű komputerre: mivel a hang digitalizálását az IP készülék végzi, a PC elég, ha 300 MHz-es processzorral és 64 MB RAM-mal rendelkezik. Az USB port megléte mindemellett elengedhetetlen, hiszen az IP telefont ezen keresztül kell csatlakoztatnunk a géphez.
Egyes készülékek különleges hívásátirányítási funkciókkal is rendelkeznek, így bejövő hívásainkat akár vezetékes telefonunkra vagy mobilunkra is továbbíttathatjuk.
Az IP telefonok árai nagyjából bruttó 40.000 és 100.000 forint között változnak, amely tartalmazza a helyszíni telepítés díját is. A szolgáltatás igénybevételéhez egyszeri belépési díjat is kell fizetnünk, azonban a 4. 900 forint kifizetés után többé sem havidíjjal, sem kapcsolási díjjal, sem egyéb hasonló költségekkel nem fogunk találkozni. Céges előfizetők ráadásul komoly kedvezményben részesülhetnek, feltéve, hogy több MyPhone előfizetést rendelnek.
A készülékekhez tartozó szoftver egyébként számos kiegészítő szolgáltatást is nyújt, olyanokat például, mint a beszélgetések rögzítése vagy a telefonkönyv szolgáltatás.
Egy IP alapú ajánlat: a MyPhone
Hazánkban és világszerte egyaránt rohamos mértékben terjed az IP telefónia. Egyre-másra jelennek meg az újabb és újabb szolgáltatók, és közben maga a szolgáltatás is mind megbízhatóbbá, üzembiztosabbá válik. Ma már a hangminőség terén nem igazán tapasztalhatunk különbséget az IP alapú és a hagyományos beszélgetések között, a két szolgáltatás ára viszont igencsak eltérő.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.