Drónok és üzemeltetőik azonosíthatóságát előíró jogszabály született

Az Európai Parlament és az Európai Bizottság tárgyalói a drónok használatával összefüggésben a biztonságot és az azonosíthatóságot előíró jogszabályok bevezetéséről egyeztek meg Brüsszelben csütörtökön.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az uniós parlament sajtószolgálatának tájékoztatása szerint az elfogadott jogszabálytervezet elsődleges célja, hogy egységes uniós biztonsági előírásokat hozzanak létre drónok gyártására és használatára vonatkozóan.

Jelenleg a 150 kilogrammnál könnyebb, kisméretű pilóta nélküli eszközökre vonatkozó szabályozások nemzeti hatáskörbe tartoznak, amely jelentős eltéréseket enged meg a tervezésre, a gyártásra és a használatra vonatkozóan is. A szabálytervezet ezért leszögezi, hogy a repülő eszközök tervezése és gyártása során be kell tartani az unió alapvető biztonsági és személyes adatok védelmére vonatkozó követelményeit.

Az Európai Bizottság feladata lesz, hogy konkrét követelményeket határozzon meg a magassági határokra és a maximális működési távolságra vonatkozóan. Beépített, automatikus rendszerek segítségével biztosíthatóvá kell tenni a balesetek elkerülését, a repülés stabilizálását és az automatikus leszállást.

Milliárdokat lehet spórolni a drónok kreatív felhasználásával
Az energia- és közüzemi szektorban a drónalapú megoldások piaca globális szinten évente 9,46 milliárd dollárra becsülhető – derül ki a PwC új tanulmányából, amely azt vizsgálja, hogy a pilóta nélküli légi járművek kreatív használata miként befolyásolja a vállalkozások működését.
Az uniós tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a drónoknak egyedi azonosítójuk legyen, de azt is, hogy az üzemeltetők is azonosíthatóak legyenek, ugyanis a reptetésre alkalmas eszközök jelentős veszélyt jelenthetnek az emberekre, a magánéletre, a környezetre nézve, valamint kárt okozhatnak vagyontárgyakban.

A megállapodás szerint a légiközlekedési ágazatra vonatkozó uniós biztonsági jogszabályok is frissülni fognak. A tárgyalók rugalmasabb és kockázatalapú rendszert kívánnak létrehozni, amely lehetővé teszi majd a lehetséges veszélyek korai azonosítását, miközben fenntartja a magas szintű biztonságot és biztosítja, hogy az európai ipar versenyképes maradjon - közölte az uniós parlament.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo