Drónok és üzemeltetőik azonosíthatóságát előíró jogszabály született

Az Európai Parlament és az Európai Bizottság tárgyalói a drónok használatával összefüggésben a biztonságot és az azonosíthatóságot előíró jogszabályok bevezetéséről egyeztek meg Brüsszelben csütörtökön.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az uniós parlament sajtószolgálatának tájékoztatása szerint az elfogadott jogszabálytervezet elsődleges célja, hogy egységes uniós biztonsági előírásokat hozzanak létre drónok gyártására és használatára vonatkozóan.

Jelenleg a 150 kilogrammnál könnyebb, kisméretű pilóta nélküli eszközökre vonatkozó szabályozások nemzeti hatáskörbe tartoznak, amely jelentős eltéréseket enged meg a tervezésre, a gyártásra és a használatra vonatkozóan is. A szabálytervezet ezért leszögezi, hogy a repülő eszközök tervezése és gyártása során be kell tartani az unió alapvető biztonsági és személyes adatok védelmére vonatkozó követelményeit.

Az Európai Bizottság feladata lesz, hogy konkrét követelményeket határozzon meg a magassági határokra és a maximális működési távolságra vonatkozóan. Beépített, automatikus rendszerek segítségével biztosíthatóvá kell tenni a balesetek elkerülését, a repülés stabilizálását és az automatikus leszállást.

Milliárdokat lehet spórolni a drónok kreatív felhasználásával
Az energia- és közüzemi szektorban a drónalapú megoldások piaca globális szinten évente 9,46 milliárd dollárra becsülhető – derül ki a PwC új tanulmányából, amely azt vizsgálja, hogy a pilóta nélküli légi járművek kreatív használata miként befolyásolja a vállalkozások működését.
Az uniós tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a drónoknak egyedi azonosítójuk legyen, de azt is, hogy az üzemeltetők is azonosíthatóak legyenek, ugyanis a reptetésre alkalmas eszközök jelentős veszélyt jelenthetnek az emberekre, a magánéletre, a környezetre nézve, valamint kárt okozhatnak vagyontárgyakban.

A megállapodás szerint a légiközlekedési ágazatra vonatkozó uniós biztonsági jogszabályok is frissülni fognak. A tárgyalók rugalmasabb és kockázatalapú rendszert kívánnak létrehozni, amely lehetővé teszi majd a lehetséges veszélyek korai azonosítását, miközben fenntartja a magas szintű biztonságot és biztosítja, hogy az európai ipar versenyképes maradjon - közölte az uniós parlament.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo