Több mint 100 pénzügyi céget ért komoly veszteség a New York-i merényletben. Mindössze 10-15 százalékuk rendelkezett átfogó üzletfolytonossági tervvel, BCP-vel, ők egy-két napon belül folytatni tudták tevékenységüket, a háttérintézményekkel (tartalékrendszerek, adatvédelem) nem rendelkezők közül viszont sokan tönkrementek – mondta előadásában Raffai Mária, a Széchenyi István Egyetem informatikai tanszékének professzora.
Az üzletfolytonossági tervezés nem új keletű fogalom; gyökerei már a 70-es években megjelentek, válaszul arra az igényre, hogy fel kell készülni az informatikai rendszerek sérülésére. Az első, katasztrófaelhárítási tervek (Disaster Recovery Plan – DRP) csak az IT-rendszerek helyreállítására terjedtek ki. Az átfogóbb, az üzletmenet egészét érintő tervezés (Business Continuity Planning – BCP) a ’80-90-es években vált gyakorlattá. Mindkét megközelítés elsősorban a helyreállításra koncentrál.
Újabban már a proaktív hozzáállás vált hangsúlyossá és a megelőzést és a helyreállítást ötvöző üzletfolytonossági menedzsment (Business Continuity Management – BCM) került előtérbe. Ez a folyamatos, nagy megbízhatóságú működést kívánja biztosítani.
A világban bekövetkező események világossá tették, hogy a vállalatoknak érdemes áldozniuk a biztonságos működésre, a katasztrófák túlélésére. Az IT-központú tervezésben a mainál nagyobb hangsúlyt kell helyezni a folyamatok átfogó kezelésére, az újfajta kockázatokra és azok hatásának kivédésére, a megelőzésre, az üzletmenet helyreállítására, a krízishelyzetek kezelésére és a változásmenedzsmentre.
A BCP célja, hogy baj esetén a szolgáltatásokat a lehető legrövidebb idő alatt és a legkisebb költséggel visszaállíthassuk – hangsúlyozta Gaidosch Tamás, a KPMG Információkockázat-menedzsment (Information Risk Management Services – IRM) üzletágának vezetője. Nem véletlen, hogy a meglehetősen költséges tervezésben a pénzügyi intézmények járnak az élen: csaknem minden szolgáltatásuk idő- és IT-érzékeny, azaz a legtöbb funkció informatikai támogatással működik, amelynek a legrövidebb idejű leállása is komoly károkat okozhat. Az IT-kiesések oka azonban elsősorban nem technikai jellegű: az esetek mindössze ötödét okozza az informatika valamilyen hibája, leggyakrabban az emberi tényezők és a folyamatok felelősek a leállásért. Ez is igazolja, hogy valódi védelmet a működés egészét átfogó tervek jelenthetnek. Ma a hangsúly a megelőzésre terelődik – ez az olcsóbb megoldás, egy katasztrófa kezelése akár csődbe is juttathatja a céget, ami egy megfelelő tervvel elkerülhető.
A BCP-terv négy fázisra terjed ki: a katasztrófa előtti felkészülésre, közvetlenül a katasztrófa utáni tennivalókra („tűzoltás”), az átmeneti működés biztosítására (alternatív folyamatok, csökkent kapacitással), illetve a teljes, normál üzletmenet visszaállítására – ismertette Janni Ferenc, a KPMG menedzsere. A BCP kidolgozása előtt alaposan elemezni kell az üzleti hatásokat – például értékelni, hogy melyik folyamat milyen kockázatokat rejt, majd ezek alapján kell szelektálni a kritikus folyamatokat. (A MKB esetében összesen 264 folyamatot vizsgáltak a tanácsadók, közülük 50 bizonyult az üzletmenet szempontjából kritikusnak.) Ezután kezdődhet magának a tervnek a kidolgozása, majd bevezetése, később pedig folyamatos tesztelése, karbantartása, és a munkatársak oktatása. A terv akkor lehet hatékony, ha kiterjed minden fontos területre, pontosan, áttekinthetően dokumentált, valóban a cég igényeire szabott, naprakész, tesztelhető és a munkatársak számára ismert, „élő” dokumentum, begyakorolt megoldásokkal – hangsúlyozta Janni Ferenc.
A Magyar Külkereskedelmi Banknál hét hónapba került a komplex BCP kidolgozása és bevezetése – mondta a projektet irányító Jakab Péter, az MKB Bankbiztonsági szakterületének vezetője. A tervet a bank üzleti és IT-stratégiájára építették, alkalmazkodva a kialakítás alatt lévő integrált informatikai rendszer igényeihez. Mindez azonban csak az első lépés – a BCP akkor lehet hatékony, ha maga is folyamat, azaz a változó körülményekhez igazítva állandóan pontosítják, karbantartják, folyamatosan tesztelik és oktatják. Jakab Péter kiemelte, gyakori tévedés, hogy a tervezés az IT-részleg feladata, hiszen a jó terv valóban az összes folyamatra kiterjed. Hiba lehet a kockázatok mechanikus értékelése is. A BCP sikeréhez ezen kívül szükség van jelentős belső közreműködésre (a tanácsadók, illetve egy-egy felelős önmagában nem juthatnak előre), és elengedhetetlen a cég legfelsőbb szintű vezetésének teljes támogatása is.
BCP a baj megelőzésére
A tavaly szeptemberi New York-i támadás nyomán kiderült, hogy megfelelő felkészültséggel még a legtragikusabb helyzetekben is van esély a veszteségek mérséklésére: a Világkereskedelmi Központban (WTC) működő számos pénzügyi cég sikerrel menekítette ki munkatársait; azok, amelyek teljes körű tartalék informatikai rendszerrel és megfelelő adatvédelemmel rendelkeztek, rövid időn belül a munkát is folytatni tudták. Hazánkban a Magyar Külkereskedelmi Bank a KPMG segítségével az elsők között dolgozott ki az üzleti folyamatok egészét átfogó, komplex üzletfolytonossági tervet (Business Continuity Plan).
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.