A processzor és az érzékelő kártya kombinációja, az akkumulátorral együtt egy tenyérnyi helyen elfér. Ez az új platform a lehetőségek egész tárházát kínálja a Java-fejlesztők, oktatók, kutatók és amatőrök számára, akik így már a számítástechnika új korszakának kreatív alkalmazásait hozhatják létre - immár a "való világot" programozva.
A Sun SPOT projekt révén, az alkalmazások fejlesztésének immár valóban csak a képzelet szab határt. Már előrehaladott fejlesztési stádiumban vannak az orvosi megfigyelő (nyomon követhető a kórházi betegek mozgása), a csomagkövető, illetve az interaktív otthonautomatizáló (az érzékelők vezérelhetik az épületek világítását, fűtését vagy a különböző készülékeket is, így egy helyiség még azelőtt "életre kelhet", hogy az ember oda betenné a lábát) megoldások. Az alkalmazási területek között megtalálhatók a szövevényes hálózatokkal és a testre szabott robottechnikával végzett kísérletek és alkalmazások, valamint újfajta, a gesztusokat értelmező felhasználói felületek. Az oktatók már most is használják a Sun SPOT és a Java technológiát a beágyazott programozással és az új fogyasztói elektronikai eszközök tervezésével foglalkozó kurzusokon.
"A Sun 1995-ben mutatta be a Java programnyelvet a nagyközönség számára. Mára mintegy 1,5 milliárd mobiltelefon, 700 millió asztali számítógép és több millió egyéb berendezés működik ezzel a megoldással. A számítástechnika mára azonban túllépett az asztali számítógépeken, a hordozható számítógépeken, sőt, a mobiltelefonokon is. Az élet szinte minden területén megjelenik majd, és jelentős mértékben az érzékelők fogják azt működtetni." - nyilatkozta Kristóf Judit, a Sun Microsystems Kft. marketing igazgatója. "A bejelentésnek köszönhetően a Java programnyelv ugyanolyan döntő szerephez jut majd az érzékelőkre épülő számítástechnika elterjesztésében is, mint amilyen meghatározó szerepe volt a mobiltelefonokban és az Internet területén."