A szolgáltatók az eddigi gyakorlatnak megfelelően a továbbiakban is a jogszabályoknak megfelelően, az NHH-val szorosan együttműködve tevékenykednek. A szolgáltatók a most felvetett témákkal folyamatosan, szakmai és szolgáltatási oldalról foglalkoznak, közös álláspontjukat az alábbiakban foglalják össze.
A mobiltelefónia szerepe gyermekeink életében
A mobil hírközlés elmúlt évtizedbeli fejlődése egyike az európai régió gazdasági sikertörténeteinek és a kontinens számára jelentős versenyelőny. A mobiltelefon már az élet minden területén jelen van, használata nagymértékben hozzájárul a tevékenységek hatékonyabb végzéséhez - elterjedése ennek megfelelően jelentős változásokat hozott a társadalmi kommunikációban. A mobiltelefon a szülő és a gyermek közötti kommunikáció kiemelkedően fontos eszköze lett, olyan folyamatos és közvetlen kapcsolattartást lehetővé téve, ami korábban elképzelhetetlen volt. A felnövekvő generációk számára a mobiltelefonnal az emberi kapcsolatok megerősíthetők és kiterjeszthetők. A mindennapi tapasztalatok mellett szociológiai felmérésekből is tudjuk, hogy a tizenévesek számára a mobiltelefon mára már nélkülözhetetlen eszközzé vált, a rövid szöveges üzenet pedig ennek a korosztálynak egyik legnépszerűbb kommunikációs eszköze.
A mobilszolgáltatások promóciója, a készülékek reklámozása során a Pannon GSM és a T-Mobile nem kínálnak kifejezetten kiskorúak számára kialakított tarifacsomagokat, készüléktípusokat. Ugyanakkor természetesnek és mind a maguk, mind a társadalom egésze szempontjából örvendetesnek tartják, hogy a mobilkészülékek e korosztályok számára számos lehetőséget kínálnak. Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy e kommunikációs eszköz közösségi használatának illemszabályai sok esetben még alakulóban vannak. A Pannon GSM és a T-Mobile meggyőződése szerint e szabályok kialakítása és rögzítése olyan társadalmi feladat, amelyben a legfontosabb szerep a civil szféráé. Ezt a folyamatot így többek között a szülők, a pedagógusok és a szolgáltatók minden eszközzel segíthetik.
A mobiltelefónia élettani hatásai
A jó minőségű és az ügyfelek által elvárt színvonalú mobilszolgáltatáshoz elengedhetetlen a bázisállomások elhelyezése. A hálózatok tervezése és az antennák jellemzőinek beállítása során a készülékek gyártói és a mobilszolgáltatók azonos hangsúllyal érvényesítik a legjobb minőségű szolgáltatás kialakításának és a hírközlési, építés-, és egészségügyi szabványok és szabályok érvényesítésének szempontjait. E szabványok és szabályok az Európai Unió ajánlásainak megfelelően hazánkban is rendkívül konzervatívak, vagyis jóval szigorúbbak a tudományosan javasolt értékeknél. A körültekintően megfogalmazott feltételrendszerrel összhangban a ma világszerte több, mint 1,5 milliárd előfizetőt kiszolgáló mobilhálózatoknak - és a többi, rádióhullámok adásán és vételén alapuló rendszernek - ismert negatív hatása nincsen. Az ENSZ égisze alatt működő Egészségügyi Világszervezet, a WHO 2004 decemberében kiadott legújabb jelentés-tervezete egyértelműen kimondja: a tudományos kutatások semmiféle egészségkárosító hatást nem mutattak ki a mobiltelefóniában alkalmazott elektromágneses hullámok jelenléte nyomán.
A mobiltelefónia élettani hatásainak kutatása természetesen folyamatos, a WHO mellett az Európai Unió nagyszabású programja is ügyel arra, hogy csak olyan rendszerek és eszközök kerüljenek üzembe, amelyeknek semmilyen negatív hatása nem ismert. A folyamatos ellenőrzést és kutatást természetesen minden eszközzel támogatják az antennák, a készülékek gyártói és az operátorok egyaránt, hiszen elsődleges érdekük, hogy ügyfeleik minden tekintetben biztonságos hálózatokat használjanak. Felelős társadalmi szerepvállalásukkal összhangban a hazai társaságok ezt a gyakorlatot kívánják folytatni a továbbiakban, a közelmúltban elnyert licencük alapján bevezetésre kerülő legkorszerűbb, úgynevezett harmadik generációs mobilszolgáltatások nyújtásához szükséges infrastruktúra kiépítése kapcsán is.
A Pannon GSM és a T-Mobile a maguk eszközeivel ahhoz kívánnak hozzájárulni, hogy e két témáról felelős és korrekt kutatás és tájékozott párbeszéd folyjon annak érdekében, hogy Magyarország megtarthassa a mobilkommunikáció terén megszerzett előkelő helyét a nemzetközi mezőnyben. Emellett fontos, hogy a mobiltávközlés további fejlődésén keresztül az információs társadalom kialakításával, a gazdasági versenyképesség növekedésével hozzájáruljon az életminőség kedvező változásához. Ahogyan eddig is, mindkét társaság a teljes körű tájékoztatás érdekében készséggel segíti az újságírók munkáját a fenti álláspontok ismertetésével, indoklásával, részletezésével, háttér- és kutatási anyagok biztosításával.