Zuhantak az energiaárak Németországban

Németországban a termelői árak éves szinten 8,6 százalékkal csökkentek decemberben, nagyobb mértékben a 8  százalékos piaci várakozásnál és jelentősebben a novemberi 7,9 százalék esésnél  - közölte a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Decemberben már hatodik hónapja jegyeztek fel csökkenést. Az energiaárak 23,5 százalékkal csökkentek éves összevetésben, az áram ára 35,6 százalékkal, a földgázé 22,4 százalékkal, az ásványolajtermékeké pedig 6,7 százalékkal esett. A köztes termékek ára 3,7 százalékkal mérséklődött, különösen a fémek 9,4 százalékos és a vegyi alapanyagok 10,4 százalékos áresése miatt.

Eközben 3,2 százalékkal drágultak 2022. decemberéhez képest a nem tartós fogyasztási cikkek, az élelmiszerárak 2,8 százalékkal nőttek.

Az energiaárakat nem számítva a termelői árak 0,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

Az áram több mint 36 százalékkal mérséklődött (Fotó: Depositphotos)
Az áram több mint 36 százalékkal mérséklődött (Fotó: Depositphotos)

Decemberben a termelői árak 1,2 százalékkal csökkentek novemberhez képes, amikor kisebb, 0,5 százalékos csökkenést mértek.

A Destatis számításai szerint tavaly átlagosan 2,4 százalékkal csökkentek a termelő árak a 2022. évi 32,9 százalékos növekedés után. A termelői árakra tavaly az energiaárak alakulása volt a legnagyobb hatással. Az energiaárak átlagosan 12,6 százalékkal estek a 2022 évi 86,2 százalékos emelkedés után.

A villamos energia ára éves átlagban 22,2 százalékkal, a földgázé 9,2 százalékkal, az ásványolajtermékeké pedig 10,9 százalékkal esett 2022-hez képest.

Az energiaárak nélküli termelői árak 3,6 százalékkal nőttek tavaly az egy évvel korábbi 14,0 százalékos emelkedést követően.

A köztes termékek árai 2022. évi 19,4 százalékos csökkenés után tavaly átlagosan 0,6 százalékkal estek vissza.

A tartós fogyasztási cikkek tavalyi átlagos áremelkedése 6,7 százalékra lassult a 2022. évi 9,7 százalékról. A nem tartós fogyasztási cikkek átlagosan 9,2 százalékkal drágultak tavaly az egy évvel korábbi 14,4 százalékos árnövekedés után. Az élelmiszerárak 10,8 százalékkal nőttek 2022-höz képest. Kiemelkedően nagy áremelkedést regisztráltak a cukor (+64,1 százalék), valamint a feldolgozott burgonya és burgonyatermékek (+33,5 százalék) esetében - derül ki a Destatis adataiból.

(MTI) 

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo