A FAO élelmiszerár-index, ami a jelentősebb élelmiszer-alapanyagok havi árváltozásait követi globálisan, március óta 2,6 százalékot zsugorodott, és így 124,3 pontos átlaggal zárt, több mint 22 százalékkal elmaradva a 2022 márciusában mért történelmi rekordtól.
A gabonaárak 4,8 százalékkal estek egy hónap alatt, élen a kukoricával (-9,8 százalék), amely esetében a kedvező termelési kilátások és az alacsony kereslet játszottak közre. A búza ára szintén csökkent globálisan (-3,5 százalék), tükrözve a fekete-tengeri gabonakezdeményezés megújítását. Ezzel szemben a rizs nemzetközi ára tovább emelkedett májusban az Ázsiából érkező kereslet és a főbb exportőrök (Vietnám és Pakisztán) szűkös készlete miatt.
A növényi olajok árindexe 8,7 százalékot zuhant májusban, mintegy 48 százalékkal elmaradva az egy évvel korábbi értékétől. A pálmaolaj nemzetközi ára nagyot esett áprilishoz képest, miután az elhúzódó alacsony globális kereslet egybeesett a főbb termelők megnövekedett kibocsátásával. A szójaolaj ára már hat hónapja csökken globálisan köszönhetően a bőséges termésnek Brazíliában és a vártnál nagyobb amerikai készleteknek. A repce- és napraforgóolajok ára a nagy globális tartalékok mellett tovább csökkent.
A tejtermékek FAO indexe 3,2 százalékkal mérséklődött április óta a sajt nemzetközi árának bezuhanása miatt a jelentős exportkészletek és az északi félteke szezonálisan megnövekedett tejtermelése okán. Eközben a tejpor és a vaj iránt felélénkült a kereslet a nemzetközi piacokon.