Februárban is tovább nőtt a háztartások hitelállománya. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 11 236,5 milliárd forintos csúcsra ért a lakosság hiteltartozása. Történt ez annak ellenére, hogy a folyószámlahitelek együttes összege több mint 15 milliárd forinttal csökkent, a hónap végén már csak 252,3 milliárdos mínuszban voltak a bankszámlák. Ennek legfőbb oka a 13. havi nyugdíj folyósítása lehetett, ez a plusz bevétel már negyedik éve enyhíti jól látható mértékben az eladósodott nyugdíjas háztartások adósságterheit. A hatása azonban nem tartós, tavaly és tavalyelőtt májusban már ugyanakkora mínuszban voltak a bankszámlák, mint január végén – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.
Fotó: Depositphotos
A többi hitelt viszont vitték, mint a cukrot. Személyi kölcsönből 79,3 milliárd forintnyi volt a szerződéses összeg, másfélszer annyi, mint 2024 februárjában. Csaknem 24 ezren igényeltek ebből a kölcsönfajtából, az átlagos hitelösszeg pedig már meghaladta a 3,3 millió forintot. A kamatok szerencsére valamelyest csökkentek: átlagosan 15,72 százalékos kamat és 15,97 százalékos THM szerepelt a szerződésekben.
A személyi kölcsönök piacát tehát nem érintette az új slágertermék, a munkáshitel megjelenése, ami páratlan sikernek tűnik az első két hónap adatai alapján. A januári 2426 igénylő után februárban további 7401 fiatal tudta felvenni a kamatmentes hitelt, amelyből két hónap alatt csaknem 38 milliárd forintot folyósítottak. Ez azt jelenti, hogy a csaknem 10 ezer igénylő többsége a maximális 4 millió forintot vagy ahhoz közeli összeget vett fel.