A Wood & Co nevű, londoni és prágai székhellyel működő, Közép-Kelet-Európára szakosodott befektetési társaság kommentárja szerint az előző nap közzétett államháztartási adatok jelzik, hogy "nehéz gazdasági körülmények közepette is teljesíthetők ambiciózus célok". A ház szerint az eredmény az elmúlt egy évben bevezetett széleskörű adószerkezeti reform, valamint a hatékony kiadáskezelés előnyeit is tanúsítja.
Kamat: 5 százalék
Mindehhez azonban erőteljes politikai akarat is szükséges, és "egyelőre nem egyértelmű, hogy a következő, valószínűleg a Fidesz által alakított kormány is ennyire elkötelezett lesz-e a kijelölt célok teljesítése mellett" - vélekedtek a Wood & Co elemzői. A cég azonban azzal számol, hogy az államháztartási hiányt továbbra is sikerül korlátok között tartani, ami folytatódó és jelentős pénzügypolitikai enyhítést tesz lehetővé.
A Wood & Co a következő hónapokban 5 százalékra süllyedő jegybanki alapkamatot valószínűsít Magyarországon, sőt ennél nagyobb kamatcsökkentésre is lát esélyt, ha folytatódik a reformfolyamat, és a nemzetközi környezet is kedvező marad.
Más citybeli elemzők sem tartanak attól, hogy a választások után alakuló kormány jelentősen letérne a jelenlegi költségvetési konszolidációs pályáról. Edward Parker, a Fitch Ratings hitelminősítő feltörekvő európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója az államháztartási adatok keddi ismertetése után az MTI-nek Londonban azt mondta: a cég alapeseti forgatókönyve az, hogy kormányra kerülése esetén a Fidesz - jóllehet "igen szűkszavú" saját gazdaságpolitikai terveivel kapcsolatban - a mostanihoz hasonló költségvetési és gazdaságpolitikát folytatna.
A hitelminősítő abban az elemzésben megjegyezte: véleménye szerint a 7 százalék körüli idei GDP-arányos államháztartási hiányról szóló korábbi Fidesz-nyilatkozatok nagyobb valószínűséggel tekinthetők választások előtti politikai megnyilvánulásnak, semmint tényleges hiánycélnak.
Magyar euró: 2014
Az új kormány maihoz hasonló költségvetési politikájának meglenne a jutalma, mivel ezáltal a parlamenti ciklus második felére, a 2014-es választásokhoz közeledve már élénkülne a gazdaság, erősödne a bizalom, és a fő trófea a 2014. januári euróbevezetés lehetne - mondta a Fitch vezető londoni szakértője.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege nemrégiben kiadott felzárkózó piaci helyzetértékelésében azt írta: a nemzetközi hitelezők, és különösen a piac részéről megnyilvánuló nyomás jó eséllyel megakadályozná, hogy az új kormány visszalépjen a 2006 óta elért jelentős költségvetési kiigazítástól. A ház hangsúlyozta emellett, hogy az előző Fidesz-kormánynak "meglehetősen jó híre volt" az általa tanúsított költségvetési felelősség szempontjából.