Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben az idei év első hét hónapjában 3320 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. A kiskereskedelmi eladások mintegy felét az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 19,8%-át a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 11,1%-át a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolították, a többi szakágazat részesedése 18,7% volt. Júliusban a kiskereskedelmi üzletek forgalma megközelítette az 530 milliárd forintot - írja a KSH.
Érdekesség, hogy bár a forgalom felét még mindig az élelmiszerkereskedelem adta, ez is csökkent az elmúlt évben, igaz csak egy százalékkal. Ugyancsak kisebb lett a boltok forgalma, a hiper-, szupermarketek, illetve vegyesboltoké 0,8, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké már nagyobb, 3,7 százalékos mértékben csökkent. Az utóbbi időben nemcsak a kiskereskedelem, hanem az építőipari megrendelések száma is jelentősen visszaesést mutatott.
Júliusban csak a használtcikk- és a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek tudták eladásaikat növelni, miközben a többi tevékenységcsoport változatlan áras forgalma nem érte el az előző év azonos hónapjának szintjét. A legnagyobb mértékben továbbra is a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikküzletek, valamint az iparcikk jellegű vegyesüzletek értékesítésének volumene esett vissza az előző év azonos hónapjához képest. A nem élelmiszerkiskereskedelem forgalma júliusban 0,6%-kal elmaradt a júniusitól.
Mi visszaesünk, Európa gyarapodik
Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2007. júliusban az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 2,2, az eurózóna országaiban 0,5%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához képest a naptárhatástól megtisztított adatok alapján. A tagállamok közül kiemelkedően növekedett Lettország változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalma, ugyanakkor a magyar kiskereskedelemhez hasonlóan számos tagállamban mértek csökkenést, a legnagyobb visszaesést Belgiumban becsülték.