(Beszélgetőpartnerek: dr. Sárközy Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdasági Jogi Intézetének igazgatója és Kolossa Katalin, a Piac és Profit felelős szerkesztője. Műsorvezető: Demcsák Zsuzsa)
A társasági jog bevett magyarországi gyakorlata az, hogy 6-8 évente intézményes felülvizsgálaton esik át a törvény. A legutóbbi, 1997-es Gt. óta némileg megváltoztak a körülmények, ezekhez igyekszik alkalmazkodni az új törvény. Módosultak például az Európai Uniós jogszabályok és megjelentek új technikák, mint amilyen az elektronikus adóbevallás. Bár szellemében ez továbbra is a régi Gt., a törvényalkotók mégis inkább egy új törvény megalkotását preferálták. Ennek ez az oka, hogy a Gt. egy viszonylag rövid, egyszerű, elsősorban a vállalkozóknak szóló törvény, így meg kellett őrizni a közérthetőségét, ám egy módosítás felesleges bonyolítást jelentett volna - ismertette Sárközy a Gt. létrejöttének körülményeit.
A társasági működés gyorsabb olcsóbb és egyszerűbb lesz - magyarázta el Sárközy. A cégeknél a törvény kimondja, hogy minden tevékenységet, amit törvény nem tilt, vagy nem korlátoz, akkor is folytathat egy társaság, ha nem szerepel a tevékenységi körében. Elérhető lesz egy alap szerződésminta, amellyel nyolc - elektronikusan két - nap alatt lehet társaságot alapítani. Csökkennek az adminisztratív terhek: kisebb Rt.-nél például elfogadott lesz az egyszemélyes igazgatóság is. Július elsejétől nem kell határozott időre választani a vezető tisztségviselőket. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy ezek diszpozitív lehetőségek, nem kötelezőek. Mivel az utóbbi időben láthatóan megnövekedett a társasági kultúra, így lazítani lehetett a kötöttségeken, meg lehet engedni, hogy mindenki igazítsa a saját rendszerét a saját követelményeihez, céljaihoz a "Virágozzék minden virág" elvén.
Megszűnt az a szabály is, hogy egy ember egyidejűleg csak három helyen lehet vezető tisztségviselő - tette hozzá Kolossa. 1997-ben szükség volt erre a korlátozásra a gazdaság tisztítása érdekében, ugyanakkor a vezető tisztségviselő poszt széles kört ölel fel a különböző vállalattípusok sajátosságaként, így mostanra inkább akadályozó, mint segítő jogszabály lett. Fontos szabály azonban a vezető tisztségviselői megbízatás nem látható el munkaviszony keretében. A hatálybalépés előtt létesített munkaviszony a megszűnéséig, illetve a választástól számított öt évig még fönntartható.
Jövő év közepétől megszűnik a kht., mint társasági forma, mivel az államilag fenntartott kht. a közpénzek elcsurgatásának egy alapvető útja volt: ezeket a feladatokat ezentúl az államigazgatási szervek saját kereteiken belül kell, hogy megoldják. Ugyanakkor létre lehet hozni non-profit társaságot bármilyen cégforma keretein belül, így lehet kkt., bt., kft., és rt. is. Ez a szabályozás 2007. július elsején lép hatályba, mert a kht. is akkor szűnik meg, és további két átmeneti évben a kht. és a nonprofit társaság egymás mellett, párhuzamosan létezik majd - mondta el Sárközy.
Kolossa szerint az új törvény keretében ugyan nőtt a vállalkozások szabadságfoka, de nőtt a felelősségvállalás mértéke is. A kft. és az rt. azon tagja, aki korlátolt felelősségével, illetve a társaság elkülönült jogi személyiségével a hitelezők rovására visszaélt, korlátlanul és egyetemlegesen felel a megszűnt társaság ki nem elégített kötelezettségeiért.