Gyengébb növekedés az Egyesült Államokban...
2006 harmadik negyedévében az USA gazdasága a második negyedévi eredményét csupán 1,6 százalékkal növelte. Ez az alacsony növekedési ráta az elkövetkező negyedévekben is megmarad. A Commerzbank közgazdászai a teljes 2007-es évre ezért csupán 2,3 százalékos növekedési rátával számolnak. Ennek elsősorban két oka van:
- Az Amerikai Jegybank szerepét betöltő FED 2004 közepe óta 1 százalékról 5,25 százalékra emelte az alapkamatot, a kamatstruktúra inverzzé vált.
- Az amerikai ingatlanpiac túl van a csúcson, az árak nem emelkednek tovább. Az amerikai ingatlan-tulajdonosok nem érezik gazdagabbnak magukat, így kiadásaik nem növekednek majd a bevételeiket meghaladó mértékben.
A FED pedig nem gondol a kamatok csökkentésére. De ha mégis tartanának attól, hogy az amerikai gazdaság nagyot bukhat, jövő év márciusában és májusában 25-25 bázisponttal 4,75 százalékra kell csökkenteniük az alapkamatot. Azért is lesz szükséges ez a lépés, mert az energia-árak drágulását nem tartalmazó, úgynevezett kerninfláció a lassan növekvő munkaerő-költségek miatt 2007 végére 2 százalékra kell, hogy visszaessen.
Alábbhagyó növekedés, csökkenő maginfláció, alapkamat-csökkentések - ezt a koktélt kóstolgatják az USA befektetői. A Commerzbank szakértői azt jósolják, hogy tavaszra a 10 éves amerikai állami hitelekből befolyó nyereség 4,3 százalékra morzsolódik. Ez a második félévben majd ismét körülbelül 5 százalékra emelkedik, mivel az alacsonyabb alapkamatok javítják az USA gazdasági kilátásait.
... és az Euróövezetben
Németország és az Euro-övezet idén 2,5 százalékos gazdasági növekedésnek örvend. De 2007-re ott is gyengülhet a tempó. A vállalkozások exportjaikat nem tudják majd erőteljesen növelni. Németországban az állam jelentősen emeli az adókat (pl.: a fogyasztási adót) és a bruttó hazai termék 1,1 százalékával csökkenti a privát háztartások vásárlóerejét. Ez - kisebb mértékben ugyan - más EU országokra is igaz.
AZ EU gazdasági növekedése ezért 2007-re 1,8 százalékra esik vissza (a 2006-os 2,5 százalékról), Németországban 2,5 százalékról egészen 1 százalékra zuhan. Az EKB kénytelen lesz az alapkamatot még kétszer (decemberben és márciusban) 3,25 százalékról 3,75 százalékra megemelni. De a növekvő konjunktúragondok miatt csakúgy, mint a csökkenő inflációs ráta miatt (2007-ben 2,2 % után 1,8%) az EKB nem fog további kamatemeléseket eszközölni. A 10 éves állami kölcsönök megtérülése az amerikai kamatcsökkenések miatt várhatóan 3,5 százalékra esik vissza az év elejére, az év második felében pedig a növekvő amerikai konjunktúra-optimizmus hatására újból eléri a 4 százalékot.
Dollár: egyelőre minimális leértékelődés
Az Euro az amerikai kamatcsökkenés miatti kilátások hatására év elejére valamelyest felértékelődik (1,31 dollárra). A második félévben azonban az elhanyagolt konjunktúra gondok ismét megtámogatják majd a dollárárfolyamot, és az Eurot 1,30 dollár alá nyomják. A magas amerikai költségvetési hiánnyal kapcsolatos gondok is megjelennek ebben az árfolyamban.