Az új adótörvényeket értékelve Nink Gabriella, a KPMG adópartnere elmondta, hogy az új jogszabályok összességében egymás hatásait mérséklő változásokat hoztak mind a magánszemélyek, mind a vállalkozások számára. „A társasági adó kulcsának csökkentése, néhány új társaságiadóalap-csökkentési lehetőség, vagy például a fejlesztési adókedvezmény feltételrendszerének kiszélesítése mind gazdaságösztönző, versenyképesség-javító lépés, ugyanakkor semlegesíti az előnyöket a jövedéki adó emelése és új adónemek, járulékok – főként az innovációs járulék, mint egyfajta új helyi adó – bevezetése ” – hangsúlyozta Nink Gabriella. A szekértő szerint kedvezőtlen az áfa-kulcsok mértéke is: az áfa felső kulcsa Magyarországon a legmagasabb a régióban, és előnytelen a kedvezményes kulcsok növelése is. Továbbra is jelentős versenyhátrányt okoz a helyi adó – a régióban Litvánián kívül (ahol 0,5% a helyi adó) csak Magyarországon van ilyen, a bevételre kivetett adó. Ennek mértéke ugyan csak 2%, de az adó alapja a korrigált nettó árbevétel, így az adó, szektortól függően, átlagosan a vállalati nyereség 20 %-át viszi el. Némi előrelépés, hogy jövőre a társasági adó alapjából levonható a fizetett helyi adón túl annak további 25 %-a. „A hosszú távú, megnyugtató rendezéshez azonban átfogó helyiadó-reformra lenne szükség” – szögezte le Nink Gabriella.
A KPMG arra számít, hogy az európai uniós csatlakozással, elsősorban az uniós tagállamok kis- és középvállalatainak beruházásaival, újabb külföldi befektetési hullám indulhat el. A potenciális befektetők hatékony kiszolgálása és az ügyfélkör bővítése érdekében a KPMG megerősítette a külföldi ügyfelekre szakosodott részlegek, köztük a német- és a francia-nyelvű szakcsoportok működését. Míg az idén számos jelentős külföldi beruházó mérsékelte termelői tevékenységét Magyarországon, az ország vonzó például közös szolgáltató-központok (shared service centers) létesítésére. Ilyen központokat létesítettek az utóbbi időben többek közt az OMV, a General Electric, a Diageo vagy az ExxonMobil.
Mozgalmas pénzügyi évet zárt a KPMG magyarországi leányvállalata. Októberre befejeződött a könyvvizsgálati és a tanácsadási szolgáltatások különválasztásának folyamata – a jövőben a KPMG Hungária Kft. audit-szolgáltatásokat, míg a KPMG Tanácsadó Kft. széleskörű tanácsadási szolgáltatásokat kínál az ügyfeleknek ( A KPMG Tanácsadó Kft. 2001. július 30-án jött létre, KPMG Consulting Kft. néven, a KPMG Hungária Kft. korábbi Consulting üzletágából. A KPMG Tanácsadó Kft. adó- és egyéb tanácsadási szolgáltatásokat kínál magyar és multinacionális társaságok, kormányzati szervek, valamint külföldi befektetők számára ). Robert Stöllinger, a KPMG vezető partnere a további változások közül kiemelte, hogy új menedzsment irányítja az adó- és az üzleti tanácsadási részlegeket, és egybeolvadt az eddig külön működő IT-tanácsadási és az információkockázat-kezelési (Information Risk Management – IRM) csoport. A korábban önálló jogi egységként működő ingatlan-tanácsadási részleg (KPMG Ingatlantanácsadó Kft.) pedig a KPMG Tanácsadó Kft. keretében dolgozik tovább.„Tanácsadóinkat egy cégbe egyesítve az ügyfeleknek még szélesebb körű, átfogó szolgáltatáscsomagot kínálhatunk, erősíthetjük az együttműködést az egyes részlegek között, és hatékonyabban használhatjuk saját erőforrásainkat”– érvelt Stöllinger.
„A KPMG sikerrel elvégezte feladatát az Informatikai és Hírközlési Minisztérium által, az új hírközlési törvény előkészítésére kiírt projektben” – közölte Várnai Éva, a cég telekommunikációs tanácsadási részlegének vezetője. A KPMG – és alvállalkozói – feladata az új, az Európai Unió idén nyarán életbe lépett normáinak megfelelő törvénytervezet kidolgozása volt. „Átfogó koncepcionális és gyakorlati munkatervet dolgoztunk ki, széles körű szakmai egyeztetést szerveztünk az érintetteknek, majd a törvénytervezetet átadtuk a kormányzatnak. A további politikai egyeztetések után a parlament várhatóan november végén dönt az új törvényről. Munkánk kiváló példa arra, hogyan segíthetnek a nemzetközi tapasztalatokkal is bíró tanácsadók a kormányzatnak az egyszeri, nagyszabású projektben, amelyek elvégzéséhez a tárcák nem rendelkeznek elegendő erőforrásokkal” – hangsúlyozta a KPMG partnere.
A KPMG közép- és kelet-európai regionális irodája (KPMG CEE) 164 millió dolláros bevételt ért el az elmúlt pénzügyi évben, ez 7%-kal több mint egy évvel korábban. A KPMG a régió 15 országában működtet irodát, a munkatársak száma közel 2500. A 15 állam között szerepel az Európai Unióhoz jövő májusban csatlakozó Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Szlovénia és a három balti állam is.
Vihar elött: borús EU-s prognózisok a KPMG-től
Bár az új adójogszabályok összességében egymás hatásait mérséklő változásokat hoztak mind a magánszemélyek, mind a vállalkozások számára, az áfa-törvény, valamint a helyi adók kedvezőtlen változásai, és az EU-csatlakozás utáni adminisztrációs bonyodalmak lényegesen ronthatják a hazai vállalatok veresenyképességét, az uniós tagállamok kis- és középvállalatainak beruházásaival ugyanakkor újabb külföldi befektetési hullám indulhat el – hangzott el a szervezeti átalakulásokban gazdag pénzügyi évet záró KPMG november 18-i sajtótájékoztatóján.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.