Tavaly összesen 7,72 millió külföldi kereste fel Romániát, 28 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A legnagyobb növekedés az Európai Unióból érkező turistáknál volt. A 4,8 millió látogató 50 százalékos növekedést jelent. Az egyes országokat tekintve a legtöbben, 1,73 millióan Magyarországról érkeztek, a második helyen a bolgárok álltak, 818 ezerrel, a harmadikon a németek, 474 ezer látogatóval. Eddig tart a Magyar Távirati Iroda által közreadott jelentés.
Miért érdemes beszélni róla? Azért, mert az országok turisztikai kínálata ugyanúgy versenyben állnak egymással, mint a különböző gyártók ruhái, vagy élelmiszerei a boltok polcain. Nálunk 2007-ben 3,4 millió külföldi vendég járt, tízmillió vendégéjszakát "maga mögött hagyva". Ez azt jelenti, hogy egy vendég átlagosan kevesebb, mint három éjszakát töltött el Magyarországon.
Van, aki ennyit tud Budapestről (angol nyelvű)
Itthon jövőre a vizek éve lesz, amelynek keretében a Magyar Turizmus Zrt. százmillió forintot fordít a felszíni, illetve a termál és gyógyvizeket népszerűsítő idegenforgalmi kampányra. Ez a keleti szomszédunk adottságait tekintve jó választás. A Fekete-tengert még kevesen választják a nyugati turisták közül, mintahogyan az erdélyi gyógyfürdő-helyeket is, de ami késik, nem múlik. Románia uniós csatlakozásával hiba lenne azt gondolni, hogy felfedezetlen marad Kelet-Európa azon része. Bízzunk benne, hogy az MT kampánya versenyelőnyt jelent.
Amelyet a hazai turizmusra szánt, uniós pénztől is remélhetünk. A következő hét évben mintegy háromszázmilliárd forint jut turisztikai fejlesztésekre az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében. Fontos, hogy jól költsük el, mert 2013-tól már ilyen célra nem fordítható a közösség pénzéből, ellentétben Romániával és Bulgáriával.