A Hajdú-Bihar megye gazdasága legjelentősebb szereplőinek teljesítményét elemző TOP 100 kiadvány bemutatása kapcsán a pénzügyminiszter utalt a vállalkozóknak nyújtandó 1.400 milliárd forintos forrásra, valamint a 337 milliárd forintos hitelkeretre és a 76 milliárdos garanciavállalásra. A pénzügyi támogatás mellett fontos feladatnak nevezte a munkahelymegőrzést, ami 100 ezer munkahely megtartását jelenti. Utóbbi kapcsán Veres János szerint még vita van az Európai Unióban, de - mint fogalmazott - ott is megváltozott a hozzáállás, egyre több támogatója van a gyors beavatkozásoknak.
Ugyancsak fontosnak nevezte a piacbővítést, a versenyképes üzleti környezet megteremtését. Utóbbi kapcsán utalt az adóátrendezésre, a bürokrácia csökkentésére és a húzóágazatok tőkevonzó és tőkemegtartó programjára. A foglalkoztatás-bővítés kapcsán megemlítette az Út a munkához programot, amely 100-120 ezer rendszeres szociális segélyen élőnek jelent a jövőben az önkormányzatok által megszervezett munkalehetőséget.
Veres János a fórumon elmondta, hogy adóreformra a jövő tavasszal kerülhet sor. Az adóváltozások közül az adófehérítést szolgáló számlaadást és az adóegyszerűsítést nevezte meg, megemlítve, hogy utóbbi a személyi jövedelemadót és a kis- és középvállalkozásokat is érinti.
MKIK: érdemi reformok kellenek
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke úgy fogalmazott, hogy "a pénzügytechnikai eszközöket Magyarország a válság kezelésében jól használta". A kamara elnöke ugyanakkor kifogásolta, hogy más eszközöket viszont nem használtak. Megítélése szerint a hitelfelvétel helyes volt, nem lehetett mást tenni, mint ahogyan jónak ítélte az uniós források átcsoportosítását is, de figyelmeztetett, hogy az nem mindig megy át a bürokrácia rendszerén.
Parragh László ugyanakkor az alapkamat-emelésről szólva kijelentette: az "borzasztó károkat okoz a gazdaságban". Parragh László figyelmeztetett arra is, hogy Magyarország más országokkal versenyez, s bár elsődleges a biztonság, érdemi reformokra van szükség, amelyek még nyomokban sem láthatók.
Megítélése szerint a kitöréshez elengedhetetlen a nagy elosztó rendszerek átalakítása, majd megismételte azt a sokszor hangoztatott véleményét, miszerint a magyar gazdaság nem fog működni erős kamara nélkül.
TOP 100
A rendezvényen átadták a Hajdú-bihari Napló TOP 100 díjait. A 2007-es eredményei alapján a legnagyobb árbevételt és a legnagyobb eredményt a Tigáz Zrt. érte el Hajdú-Bihar megyében. A TOP 100-ak versenyében a második a nádudvari KITE Zrt., míg a harmadik a debreceni központú TEVA Zrt. lett.
A díjakat Szabó Miklós, az Inform Média Kft. ügyvezetője, Miklóssy Ferenc, a hajdú-bihari iparkamara elnöke és Nagy Tibor Miklós, az APEH észak-alföldi regionális igazgatója adta át.