Júniusban 0,6 százalékkal csökkent az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, az előző havinál viszont 1,2 százalékkal nagyobb volt a kibocsátás volumene a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint. (A részletes adatokat a KSH augusztus 14-én közli.) Az adat a májusi, éves összehasonlításban 2,1 százalékkal eséshez képest kedvező, bár messze nem beszélhetünk még trendszerű felívelésről. Különösen azt figyelembe véve nincs ok a bizakodásra, hogy valójában egyetlen ágazat (a járműgyártás) felfutása tapasztalható, s a kérdés egyelőre hónapról, hónapra az: ez mennyire lesz képes kompenzálni a más területeken tapasztalható visszaesést.
Zsugorodik a hazai felvevőpiac
A munkanaphatástól megtisztított index az esztendő hatodik havában 1,7 százalékos növekedést jelez tavaly júniushoz képest. Az első félévben 1,6 százalékkal alacsonyabb volt a termelés, mint az előző év azonos időszakában.
A belföldi értékesítés továbbra is csökken és minden nagyobb ágazatban visszaesés figyelhető meg, amit a járműgyártás exportja csak valamelyest kompenzál – mondta el Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az MTI-nek. Az elmúlt félévet tekintve ugyanakkor az ipar ledolgozta azt a visszaesést, amit a múlt év utolsó negyedévében elszenvedett. A termelés jelenleg a 2012. negyedik negyedév előtti szintre ért.
Az előző hónapban, májusban 2,1 százalékkal csökkent az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, az előző hónaphoz viszonyítva pedig 1,2 százalékkal mérséklődött a szezonálisan és munkanap tényezővel kiigazított adatok szerint. Májusban a munkanaphatástól megtisztított éves index megegyezett a kiigazítatlan adattal.
A járműipar húz és húzni fog...
Ezt megelőzően, áprilisban hét hónap csökkenés után először nőtt az ipar kibocsátása: 4,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, munkanaphatással kiigazítva pedig a növekedés 2,6 százalékos volt. Az előző hónaphoz képest áprilisban 1,3 százalékkal nőtt a termelés.
Elemzők - elsősorban a kiépített, és folyamatosan belépő autóipari kapacitások miatt - az ipari termelés további növekedését várják. Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank senior elemzője a friss statisztikából azt emelte ki, hogy a járműgyártás, illetve annak exportja húzta az ipari termelést, miközben a legtöbb alágazat gyengén teljesít.
A kilábalás útján Európa
A kilátásokat illetően a szakember bíztatónak nevezte, hogy az európai és a német konjunktúramutatók a kilábalás irányába mutatnak. Tavaly összességében 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés. Az idén viszont az Audi győri üzemének júniusi elindulásával, a Mercedes és az Opel üzemek kapacitásának felfutásával, a bázishatások miatt és az év második felétől várhatóan javuló belső és külső kereslet mellett 3 százalék körül növekedhet előrejelzése alapján az ipar kibocsátása.
Balatoni András, az ING elemzője az év egészére az ipari termelés szolid, de folyamatos növekedését várja. Erre következtet a munkanaphatástól megtisztított index javulásából is. Ez az elemző arra alapozta, hogy a kiépült jelentős autóipari kapacitások meghaladják az elektronikai iparban kiesett kapacitásokat, így a kettő eredője pozitív lesz.