Sürgősen csökkenteni a nyugdíjakat!
Az államháztartási hiány jelentős részét a nyugdíjalap deficitjének számlájára írja a közelmúltban alakult gazdaságelemző intézet, a CEMI jelentésében Holzer Péter, az OTP alapkezelő igazgatóságának elnöke és az ÉS-ben Utolsó esély címmel tanulmányt megjelentető közgazdász triumvirátus is. Mindegyik elemző drákói, nagyon sürgős és kemény intézkedéseket javasol a nyugdíjkiadások csökkentésére - írja a Népszabadság.
Az idézett elemzők számításai szerint az államháztartás hiányának most negyedét - a hazai össztermék két százalékát - teszi ki a nyugdíj-biztosítási alap hiánya.
KKV-s esély a közbeszerzéseknél
A jogorvoslati lehetőségek kiszélesítését javasolja a közbeszerzési eljárásoknál az Európai Bizottság. Az irányelvtervezet több lehetőséget adna felülvizsgálati eljárás kezdeményezésére a közbeszerzési versenytárgyalások vesztesei (vagy a versenytárgyalás elmulasztása esetén az ügyletből kiszorult versenytárs cégek) számára, ha úgy látják, hogy az adott kormányzati szerződést nem szabályszerűen ítélték oda - olvasható a Világgazdaságban.
Szili Márta, a Joint Venture Szövetség (JVSZ) ügyvezető igazgatója szerint, elsősorban a kis- és közepes vállalkozások szorulnának hathatósabb jogi támogatásra, ám a tapasztalatok szerint ez a kör gyakran még a meglévő lehetőségeket sem használja ki.
Gyakran büntet az ORTT
A jótékonykodó szponzor nevének megemlítése vagy egy plakátkiállításról szóló riport is burkolt reklámnak számíthat, és már jön is a sokmilliós bírság - állítja a Magyar Hírlap. Az ORTT a felügyelete alá tartozó televízióknál és rádióknál 2005-ben 249 esetben állapított meg burkolt reklámozást, és csaknem nyolcvan határozatban szankcionálta azt. Büntetésre akkor számíthatnak a műsorszolgáltatók, ha az áru vagy a márkajelzés tömegesen és hosszú ideig, ráadásul dramaturgiailag indokolatlanul szerepel a műsorszámban.
Milliárdokat hozhatnak a szigorúbb vagyonvizsgálatok
A számos költségvetési egyenlegjavító ötlet egyike a vagyonosodási vizsgálatok aktívabb alkalmazása lenne. Pontosabban az, ha ezeket a magánszemélyek nagy értékű beszerzéseihez kapcsolódva alkalmaznák, az a kabinet szerint tetemes összeget hozhatna az államkincstár számlájára - írja a Napi Gazdaság. A cikkből kiderül, hogy ugyan rendszeresen végez vagyonosodási vizsgálatokat az APEH, arra egyelőre nem ad lehetőséget a jogi szabályozás, hogy a magánszemélyek beszerzéseiből - vagyis e vagyontárgyak, illetve ingatlanok értékesítésében részt vevő, illetékes szervezetek által rendszerszerűen biztosított adatokból - kiindulva kezdeményezzen ilyen vizsgálatot a hatóság.