Távozik az EBRD
2010-re felnőnek, és nem igénylik többé az EBRD támogatását a közép-európai országok - nyilatkozta a bank elnöke, Jean Lemierre a Népszabadságnak.
Jean Lemierre elmondta, hogy a bank igazgatósága egyhangúlag elfogadta a kormányzók - a tagországok pénzügyminiszterei vagy jegybankelnökei - elé terjesztendő, 2006-2010 közötti befektetési stratégiát. Míg 2001-2002-ben az EBRD még évente 1,5-1,6 milliárd eurót helyezett ki ezekbe az országokba, a most befejeződött pénzügyi évre ez az összeg 500 millió eurós nagyságrendre csökkent. A Bank Magyarországon 2006. március 31-ig 71 projektben vett részt, melyekhez megközelítőleg 1,9 milliárd euró értékű hitelt nyújtott, és partnerektől további 5,8 milliárd eurós hozzájárulást mobilizált.
Ránk szabott reform
A jövő év végére dolgozza ki a kormányzat a kötelező társadalombiztosítás rendszerében kapható gyógyítási alapcsomagot - mondta a Világgazdaság tegnapi konferenciáján Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Rácz Jenő kijelentette azt is: a kormány célja olyan reform megvalósítása, amely arányban van az ország gazdasági lehetőségeivel. Az Új Magyarország programban ötszázmilliárd forint van az egészségügy átalakítására.
A miniszter szerint az OEP-et zártkörű részvénytársasággá alakítanák, s leválasztanák róla például az ápolás és az extrém sportok finanszírozását. Létrehozzák a biztosítók felügyeletét, amely valamennyi, az egészségüggyel foglalkozó társaságot egy ernyő alá vonná.
Zuhan a BUX
Nyolc nap alatt 10 százalékkal zuhant a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe. Egyes szakértők úgy vélik, hogy most már vásárolni kell, mások szerint viszont nem kizárt, hogy trendfordulóról van szó, így a vételek csak hosszabb távon érhetnek be - állítja a Napi Gazdaság. Az elmúlt napokban nettó 12 milliárdos tőkekivonás sújtotta a magyar piacot, a következő napokban pedig további 8,8 milliárdos mínuszra számít a Concorde Call. Az elmúlt időszakban az eladási hullámot jelentősen felerősíthette, hogy nagyon sok olyan spekuláns, rövid távú befektető (például hedge fund) akart hirtelen, már a korrekció első napjaiban kiszállni, akik csak a piac lendületét meglovagolva szálltak be korábban és nyitottak pozíciókat.
Utólag fizetendő tandíj?
Utólag fizetendő felsőoktatási tandíj ötletével állt elő a koalíciós tárgyalásokon az SZDSZ, s információink szerint a szocialisták is megfizettetnék a hallgatókkal a képzés költségeinek egy részét. Tíz-húsz évre eladósítaná magát a jövőben minden egyetemi és főiskolai hallgató, ha a kormányprogramba is bekerül Magyar Bálint oktatási miniszter elképzelése az utólagosan fizetendő tandíjról -derül ki a Magyar Hírlapból. A mindeddig titokban tartott, "utólagos képzési hozzájárulást" emlegető javaslatról Stark Antal, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára szerdán beszélt először egy felsőoktatási konferencián, konkrétumokat azonban nem említett.