Uniós razzia az élelmiszerbotrány miatt

Összehangolt kampányt indít májusban az Európai Bizottság (EB) a „kettős élelmiszermérce” uniós vizsgálatára. A tagországi akciókat arra a módszertanra alapozzák, amelyet áprilisra az EB kutatóközpontja dolgoz ki.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Legalább tizenhat tagállam támogatja azt az új módszertant, amelyet az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja (JRC) fejleszt ki – jelentette be Prágában Vìra Jourová jogérvényesülésért és fogyasztópolitikáért felelős uniós biztos. A módszertan várhatóan áprilisra készül el, erre alapozva pedig az EB májusban uniós szintű kampányt kíván indítani a „kettős élelmiszermérce” vizsgálatára.

A biztos szerint összehangolt tagországi akciókra lehet számítani, amelyek az élelmiszeripari termékek minőségére terjednek ki. A kémiai és szenzoros ellenőrzést jelentő minőségvizsgálatok olyan termékeket érintenek majd, amelyek a legtöbb tagállamban forgalomban vannak. Az első eredményeket 2018 végére várják.

Mint ismert, a „kettős élelmiszermércéről” tavaly robbant ki uniós vita, mivel több közép-kelet-európai tagállam – köztük Magyarország – azt állította, hogy az élelmiszermultik ugyanolyan márkajelzéssel és csomagolással sokszor rosszabb minőségű termékeket forgalmaznak a közép-kelet-európai régióban, mint Nyugat-Európában. Magyarország a kifogásokat saját vizsgálatokkal is igyekezett alátámasztani, de ezek a „kettős mérce” létezését szakmai alapon nem igazolták, és - miként más tagállamok ellenőrzéseinél is – a vizsgálatok hitelességével kapcsolatban jelentős kifogások merültek fel.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az unió helyzetéről szóló tavalyi értékelő beszédében ennek ellenére úgy foglalt állást, hogy nem fogadható el, ha Európa egyes részein azonos csomagolással és márkajelzéssel alacsonyabb minőségű élelmiszereket árulnak az embereknek. Ezért kilátásba helyezte, hogy Brüsszel erősebb hatáskört biztosít a nemzeti hatóságoknak számára ahhoz, hogy mindenhol felszámolják a jogellenes gyakorlatokat. Emellett azonban azt is hozzátette, hogy a vizsgálatoknak egzakt eljárásokon kell alapulniuk, ezért bízta meg a bizottság a JRC-t az új módszertan kidolgozásával.

A májusban induló ellenőrzési kampány azt a célt is szolgálja, hogy véget lehessen vetni a "kettős minőségről" szóló vitáknak – jelentette ki most Vìra Jourová. Szerinte ugyanakkor nem kelet-nyugati nézeteltérésről van szó, és ezt az is bizonyítja, hogy már tizenhat tagállam ért egyet az új módszertan létrehozásával. (Forrás: Agrárszektor)

Nagy párizsi-teszt: nem volt minden rendben
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a sertéshúst tartalmazó párizsikat ellenőrizte legújabb Szupermenta terméktesztjén. Összesen 30 párizsit vizsgáltak, köztük szeletelt és rúd kiszerelésű termékeket. Laboratóriumban ellenőrizték, hogy ezek a húskészítmények valóban megfelelnek-e az élelmiszerbiztonsági követelményeknek, továbbá a Magyar Élelmiszerkönyv kritériumainak.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo